Հայտնի է Եվրոպայի ամենաթանկարժեք ֆինտեխ ստարտափը
Էստոնական ծագումով գործարարների հիմնած դրամական փոխանցումների TransferWise ընկերությունը ճանաչվել է ամենաթանկարժեք ֆինտեխ ստարտափը Եվրոպայում:
Ինչպես գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը, օրերս TransferWise-ը հայտարարել է $292 մլն ծավալով լրացուցիչ ֆինանսավորում ներգրավելու մասին, որից հետո ընկերությունը գնահատվել է $3,5 մլրդ: Իսկ գործունեության ամբողջ ընթացքում ընկերությանը հաջողվել է ներգրավել $689 մլն-ի ներդրում:
2011թ. հիմնված TransferWise-ը մշակել է հավելված եւ կայք, որոնք հնարավորություն են տալիս օգտատերերին գումար փոխանցել արտերկիր՝ տարադրամի ակտուալ փոխարժեքով: TransferWise-ին հաջողվել է հեղափոխություն կատարել տարադրամի փոխանակման եւ անդրսահմանային փոխանցումների ոլորտում՝ շնորհիվ թափանցիկ գնագոյացման եւ միջնորդավճարների վերացման:
Այսօր TransferWise-ը 5 մլն հաճախորդ ունի ամբողջ աշխարհում, ամսական մշակում է շուրջ $5 մլրդ ծավալով փոխանցումներ: TransferWisе-ի 12 գրասենյակներում աշխատում է 1600 մարդ: Տարեկան ընկերությունը հաճախորդների համար տնտեսում է շուրջ £1 մլրդ-ի բանկային միջնորդավճարներ:
Ֆինանսական տարվա ընթացքում ընկերությունը ստացել է $7,9 մլն-ի մաքուր շահույթ, իսկ հասույթը կրկնապատկվել է՝ հասնելով $148 մլն-ի:
«$3,5 մլրդ նոր փայլուն գնապիտակով TransferWise-ը դարձել է Եվրոպայում ամենաթանկարժեք ֆինտեխ ընկերությունը՝ առաջ անցնելով OakNorth-ից, որը գնահատվել էր 2,8 մլրդ: Ներդրումային վերջին փուլին միացել են նոր ներդրողներ՝ Lead Edge Capital, Lone Pine Capital եւ Vitruvian Partners ընկերությունները»,- գրում է պարբերականը:
«Աշխարհը գնում է դեպի ավելի թափանցիկ բիզնեսի վարման, եւ մենք ցանկանում ենք մասնակից լինել այդ գործընթացին: Միջազգային փոխանցումների շուկայի ծավալը տրիլիոնավոր դոլարներ է կազմում, եւ մինչ օրս այստեղ իշխում էին բանկերը, որոնք արհեստականորեն բարձրացնում էին գներն ու իջեցնում փոխանցումների արագությունը: Այս առումով TransferWise-ն ամեն ինչ փոխել է»,- նշել է Lead Edge Capital-ի գլխավոր գործընկեր Նիմայ Մեխտան:

Известна самая дорогая финтех-компания Европы
Cервис денежных переводов TransferWise, основанный выходцами из Эстонии, стал самым дорогим финтех-стартапом на европейском континенте.
Как пишет российское издание журнала Forbes, на днях TransferWise объявила о привлечении дополнительного финансирования в размере $292 млн и была оценена в $3,5 млрд. А общая сумма привлеченных компанией инвестиций за весь перид деятельности составила $689 млн.
TransferWise, основанная в 2011 году, разработала приложение и сайт, которые позволяют пользователям переводить деньги за границу по актуальным курсам валют. TransferWise удалось совершить революцию в области обмена валют и трансграничных переводов благодаря прозрачному ценообразованию и устранению комиссий и наценок, обычно взимаемых банками.
Сегодня у TransferWise 5 млн клиентов по всему миру, компания ежемесячно обрабатывает переводы на $5 млрд. В 12-и офисах TransferWisе работает 1600 сотрудников. Ежегодно компания экономит клиентам £1 млрд банковских комиссий.
За финансовый год компания зафиксировала чистую прибыль в размере $7,9 млн, а выручка TransferWise увеличилась почти вдвое - до $148 млн.
«С новым блестящим ценником в $3,5 млрд TransferWise стала самой дорогой финтех-компанией в Европе, обогнав британскую OakNorth, которая был оценена в $2,8 млрд. В число новых инвесторов компании в ходе последнего раунда вошли Lead Edge Capital, Lone Pine Capital и Vitruvian Partners»,- пишет издание.
«Мир движется к более прозрачному ведению бизнеса, и мы хотим в этом участвовать. Международные переводы денег представляют собой рынок объемом в триллионы долларов, и до сих пор на нем властвовали банки, которые искусственным образом завышали цены и занижали скорость переводов. TransferWise все изменил»,- заявил генеральный партнер Lead Edge Capital Нимай Мехта.