Սբերբանկը պատենտավորել է «խելացի» սառնարան, որը կարող է հետեւել սննդամթերքի քանակությանը եւ դրա պիտանելիության ժամկետին:Ինչպես գրում է «Վեդոմոստի»-ն, խոսքն այնպիսի սառնարանի մասին է, որը հագեցած է սենսորներով եւ տեսախցիկներով, որոնք հետեւում են սննդամթերքի վիճակին եւ քանակությանը, պիտանելիության ժամկետին, ինչպես նաեւ փոխանցում են այդ տեղեկատվությունը օգտատիրոջը՝ մոբայլ հավելվածի կամ վեբ ինտերֆեյսի միջոցով:Օգտատերը կարող է սննդամթերքի գնման մասին որոշում ընդունել կամ դրա պատվերը ձեւակերպել ավտոմատ ռեժիմում: Սառնարանը կարող է կապ հաստատել այլ սարքավորումների հետ WiFi-ի, երկրորդ կամ երրորդ սերնդի բջջային կապի միջոցով: Քաշի սենսորները պետք է որոշեն դարակների եւ դրանց վրա եղած սննդամթերքների քաշը: Սառնարանում կարող են տեղադրված լինեն նաեւ գազի սենսորներ, որոնք կօգնեն գտնել ժամկետանց սնունդը: Եթե սննդամթերքը վերջանում է կամ այլեւս պիտանի չէ, ապա տվյալ սննդամթերքի անվանումը կարող է լուսավորվել հավելվածում: 18.04.2019 | 17:43 Սբերբանկը հեռուստահաղորդավարի թվային նմանակին է ստեղծել Պատենտի հեղինակը Ալեքսեյ Երոշկինն է: Նա բանկի աշխատակից է, որը 2018թ. նոյեմբերին զբաղեցնում էր Սբերբանկի «իրերի ինտերնետի» լաբորատորիայի տեխնիկական տնօրենի պաշտոնը:Ուշագրավ է, որ Սբերբանկը գրանցել է ոչ թե հայտնագործության, այլ օգտակար մոդելի պատենտ. այն ավելի հեշտ ու արագ է հնարավոր ստանալ: Նման պատենտները տրվում են ոչ թե նոր հայտնագործության, այլ տեխնիկական արդիականացման համար: Դա հնարավորություն է ընձեռում բանկին արգելել նույն տեխնիկական տվյալներով սառնարանների ներկրումը, արտադրությունն ու վաճառքը Ռուսաստանում՝ առանց իր համաձայնության:Պարբերականը նշում է, որ Ռուսաստանում արդեն վաճառվում են LG, Samsung, Liebherr, Bosch եւ այլ արտադրողների սառնարաններ, որոնք կարելի է կառավարել սմարթֆոնի միջոցով:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 20812

Сбербанк запатентовал «умный» холодильник, умеющий следить за количеством продуктов и их сроком годности.Как пишут «Ведомости», речь идет о холодильнике, оборудованном датчиками и камерами, которые наблюдают за состоянием и количеством продуктов, их сроком годности, а также передают эту информацию пользователю в мобильное приложение или web-интерфейс. Пользователь сможет принимать решения о покупке товаров или настроить их заказ в автоматическом режиме. Связываться с другими устройствами холодильник сможет по WiFi, сотовой связи второго или третьего поколения.Датчики веса должны определять вес полок и продуктов на них, в холодильник также могут быть встроены датчики газа - это поможет находить испорченную еду. Если продукты заканчиваются или портятся, их названия могут подсвечиваться в приложении. 18.04.2019 | 17:43 Сбербанк создал цифрового двойника телеведущей Автором патента Сбербанка стал Алексей Ерошкин. Это сотрудник банка, который в ноябре 2018 года занимал должность технического директора лаборатории интернета вещей Сбербанка.Одновременно отмечается, что Сбербанк зарегистрировал не патент на изобретение, а патент на полезную модель: его проще и быстрее получить. Такие патенты выдают не на новые изобретения, а на техническое улучшение. Это дает возможность банку запретить ввоз, продажу и производство холодильников в России с такими же техническими характеристиками без его согласия.Издание отмечает, что в России уже продаются холодильники от LG, Samsung, Liebherr, Bosch и других компаний, которыми можно управлять со смартфона.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 20837