Ռուսաստանում մեկնարկում են բջջային համարով դրամական փոխանցումները
Ռուսաստանցիներն արդեն այս ամիս կկարողանան գումար փոխանցել գրեթե բոլոր խոշոր բանկերի հաճախորդների հաշվին՝ առանց քարտի համարի մուտքագրման. բավարար կլինի իմանալ գումար ստացողի բջջային հեռախոսահամարը:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, դա հնարավոր է դարձել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի արագ փոխանցումների համակարգի շնորհիվ: «Ֆինտեխ» ասոցիացիան, որի կազմում են նաեւ մի շարք խոշոր բանկեր, համակարգում է նախագիծը:
Համակարգի կոմերցիոն գործարկումը մեկնարկում է հունվարին: Փորձարկմանը մասնակցել է 12 բանկ, 2019-ի սկզբին համակարգին պետք է միանա եւս 20 բանկ:
Ռուսաստանի ԿԲ-ն դեռեւս չի նախատեսում պարտադիր դարձնել մասնակցությունը համակարգին՝ բանկերն իրենք կընդունեն համակարգին միանալու մասին որոշումը: Սբերբանկը համակարգին դեռ չի միացել. ռուսաստանյան խոշոր բանկը մշակում է բջջային հեռախոսի համարով փոխանցումների սեփական հարթակը, որին արդեն միացել են Տինկոֆ Բանկը եւ Սովկոմբանկը:
Նոյեմբերի վերջին ՌԴ ԿԲ-ն սահմանել էր արագ փոխանցումների համակարգում բանկերի համար սակագները՝ 1-ից մինչեւ 6 ռուբլի, կախված գումարի չափից: Ընդ որում, 2019թ. գումար չի գանձվելու: Կարգավորիչը նախատեսում է միջնորդավճարի էական իջեցում բնակչության համար:
Ապագայում հնարավոր կլինի գումար փոխանցել ոչ միայն բջջային հեռախոսահամարի, այլեւ էլեկտրոնային հասցեի միջոցով: Բացի այդ, հնարավորություն կընձեռվի վճարումներ կատարել պետական մարմինների եւ իրավաբանական անձանց հասցեին:

В России запускаются денежные переводы по номеру мобильного телефона
Россияне уже в январе смогут переводить деньги на счет клиента почти любого крупного банка без ввода номера его карты - достаточно будет знать номер мобильного телефона получателя средств.
Как сообщает РИА Новости, это стало возможным благодаря системе быстрых платежей Центрального банка России. Ассоциация «Финтех», в которую входит ряд крупнейших банков, координирует проект.
Промышленный запуск системы намечен на январь. В ее тестировании приняли участие 12 банков, в начале 2019 года должны присоединиться еще 20.
ЦБ России пока не планирует делать участие в системе обязательным - банки будут сами принимать решение о присоединении к системе. Сбербанк к системе ЦБ пока не присоединился. Крупнейший российский банк разрабатывает свою платформу переводов по номеру телефона, к ней уже подключились Тинькофф банк и Совкомбанк.
В конце ноября ЦБ РФ определил тарифы для банков в системе быстрых платежей на уровне от 1 до 6 рублей в зависимости от суммы перевода. При этом в 2019 году плата взиматься не будет. Регулятор рассчитывает на значительное снижение комиссий для населения.
В перспективе переводить деньги можно будет не только по номеру мобильного телефона, но и с помощью адреса электронной почты. Кроме того, совершать платежи можно будет в адрес государственных органов и юридических лиц.