LikeBank՝ մեսենջերներում աշխատող բանկ ֆրիլանսերների համար
Հաջորդ տարի Ռուսաստանում կգործարկվի միայն մեսենջերներում աշխատող LikeBank-ը, հայտնել է նախկինում ՌԴ խոշոր բանկերում աշխատանքային փորձ ունեցող Էլիոտ Գոյխմանը:
Ֆեյսբուքյան իր էջում նա պարզաբանել է, որ «թեթեւ» վիրտուալ բանկը կաշխատի ինքնազբաղվածների հետ. «Մենք խնամքով կշրջապատենք ինքնազբաղվածների աճող սեգմենտը՝ ֆրիլանսերների ֆինանսական առօրյան վերածելով հասարակ ձայնային հրահանգի»:
Ինչպես հայտնում է Banki.ru-ն, նախատեսվում է, որ LikeBank-ի հաճախորդները հնարավորություն կունենան ղեկավարել ֆինանսները հաղորդագրությունների համար նախատեսված՝ Facebook Messenger-ի, Viber-ի, Telegram-ի, հնարավոր է նաեւ, WhatsApp-ի հավելվածներում:
Բանկի հաճախորդ հնարավոր կլինի դառնալ հրավերի հղման միջոցով, որը ստանալուց հետո օգտատերն անմիջապես կտեղափոխվի չաթ՝ շփվելով բոտի հետ: Հեռախոսահամարը հաստատելուց հետո հաճախորդը կարող է ընտրել սպասարկման երեք տարբերակներից մեկը. առանց նույնականացման, հեռահար նույնականացում՝ անձնագրի համարով, ինչպես նաեւ ամբողջական նույնականացում:
Որքան շատ տվյալներ իր մասին թողնի ֆիզիկական անձը, այնքան շատ ծառայություններ հասանելի կլինեն նրան: Ընդ որում, ամբողջական նույնականացումը կանցկացնեն ոչ թե LikeBank-ի աշխատակիցները կամ առաքիչները, այլ մյուս հաճախորդները:
«Այն գործառույթները, որոնք այսօր իրականացնում է առաքիչը (բացի քարտի առաքումից), հնարավորություն ունի իրականացնել յուրաքանչյուր մարդ, որը կարող է համապատասխան պայմանագրային հարաբերություններ հաստատել բանկի հետ»,- նշել է նախագծի հեղինակը՝ հավելելով, որ նույնականացման այդպիսի գործառույթների համար օգտատերերն իրական գումար կստանան:
Սեփական լիցենզիա LikeBank-ը չի ունենա: Էլիոտ Գոյխմանը նշել է, որ այն կդառնա ռուսաստանյան խոշոր բանկերից մեկի նախագիծը՝ միաժամանակ չբացահայտելով ապագա գործընկերոջը:

LikeBank: банк для фрилансеров будет работать в мессенджерах
В 2019 году в России будет запущен LikeBank, работающий только в мессенджерах, сообщил банкир Эллиот Гойхман, ранее работавший в крупных российских банках.
На своей странице в Facebook он пояснил, что «легкий», виртуальный банк будет работать с самозанятыми. «Мы окружим заботой растущий сегмент самозанятых, превратив финансовую рутину фрилансера в простую голосовую команду».
Как сообщает портал Banki.ru, предполагается, что клиенты LikeBank-а смогут управлять финансами в приложениях для сообщения - Facebook Messenger, Viber, Telegram и, возможно, WhatsApp.
Стать клиентом банка можно будет с помощью ссылки-приглашения. Получив ее, пользователь моментально переводится в чат с ботом в выбранном мессенджере. После подтверждения номера телефона клиент может выбрать один из трех вариантов обслуживания: без идентификации, с удаленной идентификацией по номеру паспорта, а также с полной идентификацией.
Чем больше данных о себе оставляет физическое лицо, тем больше сервисов ему будет доступно. Причем полную идентификацию будут проводить не сотрудники LikeBank-а или курьеры, а другие клиенты.
«Если задуматься, то те функции, которые сейчас выполняет курьер, кроме доставки карты, может выполнять любой человек, который войдет в какие-то агентские соглашения с банком»,- пояснил автор проекта. По его словам, за такие операции по идентификации пользователи будут получать реальные деньги.
Собственной лицензии у LikeBank-а не будет. По словам Гойхмана, он станет проектом крупного российского банка, не раскрыв при этом будущего партнера.