Ավստրալիայի պահուստային բանկը զգուշացնում է, որ ֆինտեխ ընկերությունների զգալի ընդլայնումը կարող է, ի վերջո, համակարգային ռիսկ առաջացնել:Հետեւաբար, ըստ կարգավորչի, անհրաժեշտ է ստանդարտներ մշակել վճարային ոլորտը գրավող տեխնոլոգիական փոփոխությունները կանոնակարգելու համար, գրում է The Australian Financial Review պարբերականը: 03.05.2018 | 09:26 Խաղի նոր կանոններ. Բաց բանկինգ «Ֆինանսական ոլորտի կարգավորումն այսօր հիմնականում ուղղված է համակարգի կայունության ապահովմանը՝ պրուդենցիալ վերահսկողության միջոցով, եւ այն որեւէ կերպ չի առնչվում ֆինտեխ ընկերություններին: Եթե այս ընկերությունները բավականաչափ ընդլայնվեն, դրանք կարող են համակարգային խնդիրների հանգեցնել: Ուստի, առաջանում է ստանդարտների մշակման անհրաժեշտություն»,- նշել է Ավստրալիայի պահուստային բանկի ղեկավարի տեղակալ Միշել Բուլոքը:Նրա խոսքով՝ կարգավորող մարմինները չպետք է պահանջներ ներկայացնեն առանձին ֆինտեխ ընկերությունների նկատմամբ, այլ, փոխարենը, կենտրոնանան նրանց գործառույթների վրա: 07.06.2018 | 15:39 Index Ventures. Ֆինտեխում վաղ «խաղադրույքից» կարելի է միլիարդներ շահել «Կարգավորիչները հետքայլի հնարավորություն չունեն, նրանք պետք է լինեն ակտիվ եւ աչալուրջ՝ սպառողների եւ ներդրողների պաշտպանությունն ապահովելու համար: Նրանց խնդիրն է վերահսկել, որպեսզի հաճախորդները չդառնան զեղծարարությունների զոհ կամ կորցնեն իրենց ամբողջ խնայողությունը»,- ասել է Միշել Բուլոքը:Պահուստային բանկի ներկայացուցիչն ընդգծել է կայուն վճարային համակարգ ունենալու կարեւորությունը՝ օրեցօր ավելի անկանխիկ դարձող հասարակությունում (cashless society), «որտեղ վճարման հետ կապված խափանումը կարող է սպառնալ ամբողջ տնտեսությանը»:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 22211

Австралийский резервный банк предупреждает, что значительное расширение финтех-компаний может в конечном счете вызвать системный риск. Следовательно, согласно регулятору, необходимо разработать стандарты для регламентирования технологических изменений, покоряющих платежную сферу, пишет издание The Australian Financial Review. 03.05.2018 | 09:26 Новые правила игры: Открытый банкинг «Регулирование финансовой сферы сегодня в основном направлено на обеспечение стабильности системы посредством пруденциального контроля, который никоим образом не касается финтех-компаний. Если эти компании достаточно расширятся, они смогут вызвать системные проблемы. Следовательно, возникает необходимость разработки стандартов»,- отметила заместитель руководителя Австралийского резервного банка Мишель Булок. По ее словам, регулирующие органы не должны предъявлять требований в отношении отдельных финтех-компаний, а, взамен, сконцентрироваться на их функциях. 07.06.2018 | 15:39 Index Ventures: В финтехе на ранних «ставках» можно заработать миллиарды «У регуляторов нет возможности сделать шаг назад, они должны быть активными и бдительными, чтобы обеспечить защиту потребителей и инвесторов. Их задача – проконтролировать, чтобы клиенты не стали жертвами подлогов или потеряли все свои сбережения»,- заявила Мишель Булок. Представитель резервного банка подчеркнула важность наличия устойчивой платежной системы в обществе, изо дня в день становящемся более безналичным (cashless society), «где связанный с платежом сбой может угрожать всей экономике». Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 22219