Index Ventures միջազգային վենչուրային ընկերության համահիմնադիր Նիլ Ռիմերը հավատացած է, որ ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտում վաղ կատարված «խաղադրույքները» կարող են միլիարդների օգուտ բերել:Ինչպես գրում է Forbes պարբերականը, «Եվրոպայի այս ամենահաջողակ վենչուրային ֆոնդը» $258 մլն է վաստակել միայն PayPal-ի կողմից մոբայլ վճարումների ոլորտի շվեդական iZettle ընկերության ձեռքբերման գործարքից եւ ակնկալում է ստանալ եւս $1,39 մլրդ Adyen գլոբալ վճարային ընկերության իրականացնելիք IPO-ից: 21.05.2018 | 09:39 PayPal-ը $2,2 մլրդ-ի գործարք է կնքել Index Ventures-ը ներդրումներ էր կատարել նաեւ Funding Circle ընկերության բաժնետոմսերում, որը հանդիսանում է P2P (անգլ.՝ peer-to-peer, հավասարը հավասարին - խմբ.) վարկավորման հարթակ փոքր բիզնեսների համար: Funding Circle-ն այս ամառ ծրագրում է IPO իրականացնել, որը Index Ventures-ի՝ ֆինտեխ ոլորտից 2018-ին ստացած օգուտը կարող է հասցնել $2 մլրդ-ի:Նիլ Ռիմերի խոսքով՝ Index Ventures-ի այս հաջողությունը վկայում է այն մասին, որ «ֆինտեխ շուկան ուր որ է կժայթքի»:«Իրականում ես ատում եմ այդ բառը (ֆինտեխ – խմբ.): Սակայն մենք ֆինանսական ծառայություններում սկսել էինք ներդրումներ անել շատ ավելի վաղ, երբ դրանք դեռ չէին կոչվում ֆինտեխ»,- նշել է նա:Forbes-ի բնորոշմամբ՝ վենչուրային ընկերության հաջողությունների այս ալիքը պայմանավորված է Եվրոպայում ֆինտեխ ոլորտի բումով՝ միտում, որը Նիլ Ռիմերն ու իր թիմակիցները նկատելի էին շատ ավելի վաղ:«Ֆինտեխի գրավչությունն այն է, որ քո բիզնեսը կարող է ունենալ շուկայի 1%-ից էլ պակաս մասը, սակայն գնահատվել միլիարդներով: Այս շուկան չափվում է ոչ թե միլիարդներով, այլ տրիլիոններով»,- հայտարարել է Նիլ Ռիմերը:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 23136

Соучредитель международной венчурной компании Index Ventures Нил Ример уверен, что «ставки» в сфере финансовых технологий, совершенные на раннем этапе, могут принести миллиардную прибыль. Как пишет Forbes, «этот самый успешный венчурный фонд Европы» заработал $258 млн только от сделки по приобретению задействованной в сфере мобильных платежей шведской компании iZettle компанией PayPal и ожидает получить еще $1,39 млрд от реализации IPO глобальной платежной компанией Ayden. 21.05.2018 | 09:39 PayPal заключила сделку на $2,2 миллиарда Index Ventures также инвестировала в акции компании Funding Cirle, которая является платформой кредитования P2P (от англ. peer-to-peer, равный равному - ред.) для малого бизнеса. Этим летом Funding Circle планирует осуществить IPO, вследствие чего выгода Index Ventures от финтех-рынка за 2018 год может достичь $2 млрд. По словам Нила Римера, данный успех Index Ventures свидетельствует о том, что «рынок финтеха вот-вот начнет извергаться». «На самом деле, я ненавижу это слово (фитнех - ред.). Однако мы начали инвестировать в финансовые услуги раньше, когда они еще не назывались финтехом»,- отметил он.Как отмечает Forbes, такая волна удач венчурной компании обусловлена бумом в европейской финтех-сфере, и эту тенденцию Нил Ример и члены его команды заметили намного раньше. «Привлекательность финтеха заключается в том, что доля твоего бизнеса на рынке может составить менее 1% , но оцениваться в миллиарды. Этот рынок измеряется не миллиардами, а триллионами»,- заявил Нил Ример. Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 23157