10.07.2026 | 11:39 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Արժեթղթերի շուկա /
Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք մինչեւ 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը կարող են ձեռք բերել Յունիբանկի նոր թողարկման սովորական բաժնետոմսեր՝ 390 ՀՀ դրամ տեղաբաշխման գնով։
Ինչպես նշել են բանկում, ընթացիկ թողարկման ծավալը կազմում է 3,9 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ ներդրման նվազագույն ծավալը՝ 1 014 000 ՀՀ դրամ։
Յունիբանկը բաժնետերերին հնարավորություն է տալիս ոչ միայն օգտվելու բաժնետոմսերի արժեքի հնարավոր աճից, այլեւ ստանալու շահութաբաժիններ։ 2015 թվականին իրականացված IPO-ից ի վեր Յունիբանկի բաժնետոմսերի արժեքն աճել է շուրջ 70%-ով: Աճել է նաեւ բանկի բաժնետերերին վճարվող շահութաբաժինների ծավալը: Եթե 2023 թվականի արդյունքներով բաժնետերերին վճարվել է 4,1 մլրդ դրամ, ապա 2024 թվականի արդյունքներով՝ 7,8 մլրդ դրամ, իսկ 2025 թվականի արդյունքներով՝  9,3 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ Յունիբանկը հատուկ իր բաժնետերերի համար՝ անկախ բաժնետոմսերի դասից, իրականացնում է 9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով անժամկետ դրամային պարտատոմսերի տեղաբաշխում։ Անժամկետ պարտատոմսերի արժեկտրոնային եկամտաբերությունն առաջին 36 ամիսների համար սահմանված է տարեկան 13,25%, ինչը տվյալ ներդրումային գործիքը դարձնում է շուկայի ամենագրավիչ ներդրումային առաջարկներից մեկը։ 36 ամսից հետո պարտատոմսերի եկամտաբերությունը կձեւավորվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի հիման վրա։ Յունիբանկի բաժնետեր չհանդիսացող ներդրողները նույնպես կարող են ձեռք բերել անժամկետ պարտատոմսեր՝ մասնակցելով Բանկի ընթացիկ բաժնետոմսերի տեղաբաշխմանը։
Բանկի բաժնետերերին՝ կախված ձեռքբերված բաժնետոմսերի ծավալից, Յունիբանկն անվճար տրամադրում է նաեւ պրեմիում դասի Visa կամ Mastercard քարտեր:
«Յունիբանկի բաժնետոմսերի նախորդ թողարկումների հաջող տեղաբաշխումները վկայում են մեր ընտրած զարգացման ռազմավարության նկատմամբ ներդրողների վստահության մասին։ Բանկի՝ ազատ շրջանառության մեջ գտնվող բաժնետոմսերի (free float) մասնաբաժինն արդեն գերազանցում է 10%-ը։ Այս անգամ մենք շուկային ներկայացրել ենք Հայաստանի համար նոր՝ հիբրիդային ներդրումային առաջարկ, որը հնարավորություն է տալիս միաժամանակ ձեռք բերել Յունիբանկի բաժնետոմսեր եւ բարձր եկամտաբերություն ունեցող անժամկետ պարտատոմսեր։ Այս մոդելը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս ավելի արդյունավետ դիվերսիֆիկացնել իրենց ներդրումները եւ օգտվել երկու ֆինանսական գործիքների առավելություններից։ Լինելով հրապարակային ընկերություն՝ մենք առաջնորդվում ենք թափանցիկության եւ հաշվետվողականության բարձր չափանիշներով՝ շարունակաբար ստեղծելով երկարաժամկետ արժեք մեր բաժնետերերի համար»,- նշել է Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։
Յունիբանկը 2025 թվականն ավարտել է 9,8 մլրդ ՀՀ դրամ զուտ շահույթով՝ ապահովելով հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների զգալի աճ։ Բանկի ակտիվները կազմել են գրեթե 400 մլրդ ՀՀ դրամ։ Վարկային ներդրումները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 32,5%-ով՝ 2025 թվականին հասնելով 264,6 մլրդ դրամի։ Մանրածախ վարկային պորտֆելը աճել է 24%-ով, իսկ կորպորատիվ վարկային պորտֆելը՝ 37%-ով։
2025 թվականի ավարտին բանկի պարտավորությունները կազմել են 343,6 մլրդ դրամ։ Թողարկված պարտատոմսերի պորտֆելը տարվա ընթացքում աճել է 70%-ով։ Յունիբանկը շարունակաբար ներդրում է կատարում թվային տեխնոլոգիաների եւ արհեստական բանականության զարգացման մեջ՝ ստեղծելով ժամանակակից ֆինանսական հարթակ, որն ապահովում է Բանկի կայուն աճն ու մրցունակությունը։
Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ տեղական եւ արտարժույթով ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում՝ պահպանելով կայուն հեռանկարը։
Բաժնետոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. մայիսի 13-ի N 1/210Ա որոշմամբ, անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025թ. նոյեմբերի 26-ի N 1/427Ա որոշմամբ, իսկ ծրագրային ազդագրի լրացումները՝ 2026թ.-ի մայիսի 22-ի N 1/228Ա եւ հունիսի 29-ի N 1/282Ա որոշումներով։
Ներդրողները բաժնետոմսերի եւ անժամկետ պարտատոմսերի ազդագրերը, ինչպես նաեւ կից ներկայացվող փաստաթղթերի տպագիր տարբերակները կարող են ստանալ Յունիբանկի գլխամասային գրասենյակում եւ մասնաճյուղերում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակները՝ www.unibank.am կայքում։

10.07.2026 | 11:39 Главная страница / Новости / Рынок капитала /
Физические и юридические лица могут до 9 сентября 2026 года приобрести обыкновенные акции нового выпуска Юнибанка по цене размещения 390 драмов РА за акцию.
Как отметили в банке, объем текущего выпуска составляет 3,9 млрд драмов РА, минимальный объем инвестиций - 1 014 000 драмов РА.
Акционеры Юнибанка могут получать доход как за счет потенциального роста стоимости акций, так и в виде дивидендов. С момента проведения IPO в 2015 году стоимость акций банка выросла примерно на 70%. Растет и объем дивидендов, выплачиваемых акционерам: по итогам 2023 года было выплачено 4,1 млрд драмов, по итогам 2024 года - 7,8 млрд драмов, а по итогам 2025 года - уже 9,3 млрд драмов.
Одновременно Юнибанк проводит размещение бессрочных драмовых облигаций объемом 9 млрд драмов РА, доступных всем акционерам банка независимо от класса принадлежащих им акций. Купонная доходность облигаций в течение первых 36 месяцев составляет 13,25% годовых, что делает данный инвестиционный инструмент одним из наиболее привлекательных на рынке. По истечении этого срока доходность будет определяться на основе кривой доходности государственных облигаций. Инвесторы, не являющиеся акционерами Юнибанка, также могут приобрести бессрочные облигации, приняв участие в текущем размещении акций банка.
В зависимости от объема приобретенных акций акционерам Юнибанка бесплатно предоставляются премиальные карты Visa или Mastercard.
«Успешное размещение предыдущих выпусков акций Юнибанка свидетельствует о доверии инвесторов к выбранной нами стратегии развития. Доля акций банка, находящихся в свободном обращении (free float), уже превышает 10%. На этот раз мы представили армянскому рынку новый гибридный инвестиционный продукт, позволяющий одновременно приобрести акции Юнибанка и бессрочные облигации с высокой доходностью. Такой подход дает инвесторам возможность более эффективно диверсифицировать свои вложения и воспользоваться преимуществами сразу двух финансовых инструментов. Являясь публичной компанией, мы придерживаемся высоких стандартов прозрачности и корпоративного управления, последовательно создавая долгосрочную стоимость для наших акционеров»,- отметил председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян.
По итогам 2025 года Юнибанк получил 9,8 млрд драмов РА чистой прибыли, обеспечив существенный рост основных финансовых показателей. Активы банка приблизились к 400 млрд драмов РА. Кредитный портфель увеличился на 32,5%, достигнув 264,6 млрд драмов. Розничный кредитный портфель вырос на 24%, корпоративный - на 37%.
По состоянию на конец 2025 года обязательства банка составили 343,6 млрд драмов. Портфель выпущенных облигаций за год увеличился на 70%.
Юнибанк продолжает активно инвестировать в развитие цифровых технологий и решений на основе искусственного интеллекта, формируя современную финансовую платформу, обеспечивающую устойчивый рост и конкурентоспособность банка.
Международное рейтинговое агентство Moody’s Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг депозитов Юнибанка в национальной и иностранной валюте на уровне B1 со стабильным прогнозом.
Проспект эмиссии акций зарегистрирован решением Председателя Центрального банка Республики Армения от 13 мая 2026 года № 1/210А. Программный проспект бессрочных облигаций зарегистрирован решением Председателя Центрального банка Республики Армения от 26 ноября 2025 года № 1/427А, а дополнения к нему - решениями от 22 мая 2026 года № 1/228А и 29 июня 2026 года № 1/282А. Печатные экземпляры проспектов эмиссии акций и бессрочных облигаций, а также прилагаемых документов можно получить в головном офисе и филиалах Юнибанка. Электронные версии документов доступны на сайте www.unibank.am.