IDBank-ը թողարկում է պարտատոմսերի դրամային եւ դոլարային երկու տրանշ
IDBank-ը թողարկել է միանգամից երկու՝ AMANLBB2JER2 եւ AMANLBB2IER4 տարբերակիչ ծածկագրերով դրամային եւ դոլարային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսեր:
Դրամային եւ դոլարային պարտատոմսերը թողարկվել են հետեւյալ պայմաններով՝
Դրամային՝
- Ընդհանուր ծավալը՝ 500 մլն․ ՀՀ դրամ
Քանակը՝ 50 հազար հատ
Անվանական արժեքը՝ 10 000 դրամ
Շրջանառության ժամկետը՝ 27 ամիս (2 տարի 3 ամիս)
Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 9․50%,
Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը՝ 3 ամիս պարբերականությամբ
Դոլարային՝
Ընդհանուր ծավալը՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար
Անվանական արժեքը՝ 100 ԱՄՆ դոլար
Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 3․75%,
Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը՝ 3 ամիս պարբերականությամբ:
Բանկից հայտնել են, որ պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են 2022 թվականի հոկտեմբերի 24-ից մինչեւ 2023 թվականի հունվարի 23-ը ներառյալ։ Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ եւ ունենալու են շուկա ստեղծող (Marketmaker):
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով՝ պարտատոմսերը լավագույն ներդրումը կարող են լինել։
«Զգալով այս պահին պարտատոմսերի թողարկման անհրաժեշտությունը եւ կարեւորությունը, այս անգամ որոշում կայացվեց թողարկելու պարտատոմսերի միանգամից երկու տրանշ՝ դրամային եւ դոլարային։ Պարտատոմսերը ներդրում կատարելու եւ եկամուտ ստանալու լավագույն տարբերակներից է, քանի որ պարտատոմսից դրա սեփականատերը ստանում է չհարկվող եկամուտ, ինչպես նաեւ պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ եւ երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից»,- ասել է Արման Ասատրյանը։
«Պարտատոմսերը կարող եք ձեռք բերել` լրացնելով համապատասխան հայտը եւ ներկայացնելով Բանկ։ Պարտատոմսերը ձեռք բերելուց հետո դրանց մասին ամբողջական ինֆորմացիան հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում, որտեղ ներկայացված է պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը եւ պարտատոմսերի մարման օրը»,- ասված է բանկի հաղորդագրության մեջ։
Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին եւ սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում։

IDBank выпускает сразу два транша облигаций: драмовые и долларовые
IDBank через публичную оферту выпустил сразу два транша - драмовые и долларовые купонные облигации с отличительными аббревиатурами AMANLBB2JER2 и AMANLBB2IER4.
Облигации были выпущены по следующим условиям:
Драмовые:
- Общий объем - 500 млн драмов
- Количество - 50 тыс. штук
- Номинальная стоимость – 10 000 драмов
- Срок обращения облигаций - 27 месяцев (2 года, 3 месяца)
- Годовая процентная ставка – 9.50%
- Облигации будут выплачиваться ежеквартально․
Долларовые:
- Общий объем - 5 млн долларов
- Номинальная стоимость - 100 долларов США
- Срок обращения облигаций - 27 месяцев
- Годовая процентная ставка – 3.75%
Из банка сообщили, что облигации будут размещены с 24 октября 2022 года по 23 января 2023 года включительно. После размещения будет осуществлен листинг облигаций в ОАО «Армянская фондовая биржа» и будут котироваться посредством создателя рынка (Marketmaker).
По словам финансового директора IDBank-а Армана Асатряна, облигации могут быть лучшим вложением.
«Учитывая необходимость и важность выпуска облигаций в данный период, на этот раз было принято решение о выпуске сразу двух траншей облигаций: драмового и долларового. Облигации являются одним из лучших способов для инвестиции и получения дохода, поскольку владелец облигации получает необлагаемый налогом доход, а также привлеченные средства по номинальным облигациям считаются гарантированным банковским вкладом и гарантированы «Фондом гарантирования возмещения вкладов», - сказал Арман Асатрян.
«Приобрести облигации IDBank-а можно заполнив соответствующую заявку и подав в Банк. После приобретения облигаций вся информация будет доступна в приложении Idram&IDBank, в разделе «Банкинг» - аббревиатура, количество, номинальная стоимость, годовая процентная доходность, дата выплаты купона, дата погашения купона», - говорится в сообщении банка.
Электронная версия проспекта и основные условия выпуска размещены на официальном веб-сайте IDBank-а.