ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը՝ պետպարտատոմսերի շուկայում ՀՀ Ֆինանսների նախարարության գործակալ
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հանդես է գալիս որպես ՀՀ Ֆինանսների նախարարության գործակալ։ Բանկի հաճախորդները կկարողանան ձեռք բերել ՀՀ պետական պարտատոմսեր արժեթղթերի առաջնային շուկայից։
2021 թվականին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ամրապնդեց իր դիրքերը արժեթղթերի շուկայում եւ ընդլայնեց հաճախորդների բազան՝ դառնալով պետական պարտատոմսերի շուկայում տեղական յոթ գործակալ բանկերից մեկը։ Բանկը հնարավորություն է ընձեռում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց, այդ թվում՝ ֆինանսական եւ վարկային կազմակերպություններին, ձեռք բերել պետական պարտատոմսեր՝ ՀՀ Ֆինանսների նախարարության աճուրդի միջոցով:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ունի կապիտալի շուկայում, այդ թվում նաեւ՝ միջազգային ներդրողների հետ բարեհաջող համագործակցության բազմամյա փորձ։ Հաշվի առնելով ՀՀ պետական պարտատոմսերի՝ Հայաստանի ազգային արժույթով թողարկված լինելու հանգամանքը՝ արտաքին ներդրողների մասնակցությունն ակտիվացնում է երկրի արժութային եւ դրամական շուկաներն, ինչպես նաեւ ՀՀ արժեթղթերի երկրորդային շուկան։
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հետեւում է միջազգային պարտքային շուկայի զարգացման միտումներին եւ իր գործունեությունը ծավալում է որպես ՀՀ Ֆինանսների նախարարության գործակալ պետական պարտատոմսերի շուկայում: Մենք օգնում ենք ներգրավել նոր ներդրողներ, որոնք ապահովում են դրամական միջոցների ներհոսք ազգային տնտեսություն։ Այս ուղղությամբ 2022թ. մեր առաջնահերթություններն են՝ հաճախորդների բազայի հետագա ընդլայնումը՝ մատուցվող ծառայությունների բարձր որակի եւ ՎՏԲ խմբի հնարավորությունների ու մասնագիտական կարողությունների առավելագույնս օգտագործմամբ»,- նշել է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի Ֆինանսական դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ-Գանձապետարանի պետ Մարիաննա Ստեփանյանը:

ВТБ (Армения) выступает агентом Министерства финансов Армении на рынке гособлигаций
ВТБ (Армения) выступает агентом Министерства финансов Республики Армения. Клиенты банка смогут приобретать государственные облигации на первичном рынке ценных бумаг.
В 2021 году Банк ВТБ (Армения) укрепил свои позиции на рынке ценных бумаг, а также расширил клиентскую базу, став одним из семи локальных банков-агентов на рынке государственных облигаций.
Банк предоставляет возможность физическим и юридическим лицам, в том числе финансовым и кредитным организациям приобретать через аукцион Министерства финансов Республики Армения государственные ценные бумаги. ВТБ (Армения) давно работает на долговом рынке, в том числе обладает практикой успешного взаимодействия с международными инвесторами. С учетом того, что государственные облигации номинированы в национальной валюте Армении, участие внешних инвесторов активизирует валютный и денежный рынки страны, а также вторичный рынок ценных бумаг РА.
«Банк ВТБ (Армения) следует тенденциям международного долгового рынка и работает как агент министерства на рынке гособлигаций. Мы помогаем привлекать новых инвесторов, которые обеспечивают приток средств в национальную экономику. Наши приоритеты на 2022 год в этом направлении - дальнейшее расширение клиентской базы за счет высокого качества предоставляемых услуг и максимального использования возможностей и профессиональных компетенций группы ВТБ»- отметила Марианна Степанян, заместитель директора Финансового департамента- начальник Казначейства ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».