Ամերիաբանկը տեղաբաշխում է $20 մլն եւ 5 մլրդ դրամ ծավալով պարտատոմսերի թողարկումները
Ամերիաբանկը տեղաբաշխում է դոլարային եւ դրամային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի հերթական թողարկումները` 20 մլն դոլար եւ 5 մլրդ դրամ ծավալներով:
Դոլարային պարտատոմսերը թողարկվել են 100 դոլար անվանական արժեքով` 4,5% արժեկտրոնային եկամտաբերությամբ, իսկ դրամային տրանշը թողարկվել է 100 հազար դրամ անվանական արժեքով` 9.5% եկամտաբերությամբ:
Պարտատոմսերի թողարկման վերջնական պայմաններին կարող եք ծանոթանալ «Ամերիաբանկի» ինտերնետային կայքում` դրամային պարտատոմսերի դեպքում` այստեղ, իսկ դոլարայինի դեպքում՝ այստեղ:
Բանկում տեղեկացրել են, որ թողարկված պարտատոմսերի քանակով եւ ծավալով Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարներից է: Այս պահի դրությամբ, ՀՀ Ֆոնդային բորսայում գնանշվում է Ամերիաբանկի պարտատոմսերի 20 թողարկում` 13 դոլարային եւ 7 դրամային՝ ընդհանուր 111.2 մլն դոլար եւ 27.1 մլրդ դրամ ծավալներով:
«Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարն է նաեւ որպես տեղաբաշխող: Բանկն իրականացրել է մի շարք նորարարական եւ եզակի նախագծեր, մասնավորապես, կորպորատիվ պարտատոմսերի հրապարակային տեղաբաշխման ամենախոշոր գործարքը Հայաստանում, հայաստանյան շուկայում ոչ ռեզիդենտի կողմից առաջին թողարկման տեղաբաշխումը, ինչպես նաեւ առաջին լողացող տոկոսադրույքով պարտատոմսերի տեղաբաշխումը Հայաստանում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Америабанк размещает очередные выпуски облигаций на сумму $20 млн и 5 млрд драмов
Америабанк размещает очередные выпуски долларовых и драмовых именных купонных облигаций на сумму 20 млн долларов и 5 млрд драмов.
Долларовые облигации были выпущены с номинальной стоимостью 100 долларов США и купонной доходностью в 4.5%, а драмовый транш был выпущен с номинальной стоимостью 100 тыс. драмов и доходностью 9.5%.
С окончательными условиями выпуска облигаций можно ознакомиться на сайте Америабанка здесь - в случае драмовых облигаций, и здесь - в случае долларовых облигаций.
Отмечается, что Америабанк - один из лидеров рынка по количеству и объему выпущенных облигаций. Доля банка на рынке корпоративных облигаций Армении составляет 22.5%. В настоящее время на Фондовой бирже Армении котируются 20 выпусков облигаций Америабанка, из которых 13 долларовых выпусков на общую сумму 111.2 млн долларов США и 7 драмовых выпусков на сумму 27.1 млрд драмов.
«Америабанк лидирует на рынке также как андеррайтер, реализовавший ряд инновационных и уникальных проектов. В частности, банк осуществил крупнейшую сделку по размещению корпоративных облигаций в Армении, организовал размещение первого выпуска облигаций нерезидента на армянском рынке, а также размещение первых в Армении облигаций с плавающей процентной ставкой»,- говорится в сообщении.