Արդշինբանկը պարտատոմսեր է թողարկել միջազգային շուկայում
2014 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Արդշինբանկը առաջինը Հայաստանի մասնավոր ընկերություններից թողարկել է պարտատոմսեր միջազգային ֆինանսական շուկայում եւ ներգրավել 75 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսական միջոցներ:
Արդշինբանկը տեղաբաշխել է իր 3 տարի ժամկետայնությամբ պարտատոմսերը J.P.Morgan ներդրումային բանկի օժանդակությամբ, որն եղել է թողարկման Գլխավոր Տեղաբաշխողը: Moody's վարկանշային գործակալությունը Արդշինբանկի պարտատոմսերի այս թողարկմանը շնորհել է Ba2 վարկանիշ՝ բանկի ներկայիս Ba3 վարկանիշից մեկ աստիճան բարձր: Պարտատոմսերը ցուցակված են Վիեննայի ֆոնդային բորսայում, իսկ պարտատոմսերի քլիրինգն իրականացվում է Euroclear-ի եւ Clearstream-ի համակարգերում: Պարտատոմսերի թողարկումից ստացված միջոցները ուղղվելու են բանկի ռազմավարությամբ նախատեսված գործառնությունների ընդլայնմանը:
«Մենք հպարտ ենք, որ Արդշինբանկը Հայաստանում առաջին ոչ պետական կառույցն է, որը կարողացել է պարտատոմսեր տեղաբաշխել միջազգային կապիտալի շուկաներում: Սա կարեւոր ձեռքբերում է ոչ միայն մեր բանկի, այլեւ մեր երկրի համար, քանի որ այն օգնում է Հայաստանի մասնավոր ընկերություններին գտնել իրենց տեղը միջազգային ֆինանսական «քարտեզի» վրա», - ասել է «Արդշինբանկ» ՓԲԸ վարչության նախագահ Մհեր Գրիգորյանը:

Ардшинбанк выпустил облигации на международный рынок
9 декабря 2014 года Ардшинбанк впервые среди частных компаний Армении выпустил облигации на международный финансовый рынок, благодаря чему привлек финансовые средства в размере 75 млн. долларов.
Ардшинбанк распределил облигации с трехлетним сроком погашения при поддержке инвестиционного банка J.P.Morgan, который выступил в роли Главного распределителя. Рейтинговое агентство Moody's присвоило эмиссии облигаций Ардшинбанка уровень Ba2 – на один выше нынешнего уровня банка Ba3. Облигации отмечены в списке Венской фондовой биржи, а клиринг облигаций будет производиться в системах Euroclear и Clearstream. Средства, полученные от эмиссии облигаций, будут направлены на расширение предусмотренных стратегией банка операций.
«Мы гордимся, что Ардшинбанк стал первой в Армении негосударственной структурой, которая сумела распределить облигации на международных рынках капитала. Это важное достижение не только для нашего банка, но и для нашей страны, так как оно поможет армянским частным компаниям найти свое место на международной «финансовой карте» мира»,- сказал председатель совета ЗАО «Ардшинбанк» Мгер Григорян.