Հանրապետությունում միասնական երթուղային ցանց կներդրվի
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է ստեղծել միասնական երթուղային ցանց, որը հնարավորություն կտա հանրապետության բոլոր համայնքներն ապահովել տրանսպորտային սպասարկմամբ:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանի խոսքով՝ ցանցի ստեղծումը կնպաստի ուղեւորափոխադրումների արդյունավետության եւ ոլորտի վերահսկողության մակարդակի բարձրացմանը:
Ցանցի ստեղծման նպատակով նախատեսվում է գնահատել համայնքների ուղեւորահոսքերի ծավալները, որոշել ժամային ծանրաբեռնվածությունը, կազմել համապատասխան չվացուցակներ եւ ընտրել տրանսպորտային միջոցները:
Նախատեսվում է կազմակերպել արդյունավետ ուղեւորափոխադրում գյուղերից դեպի մարզկենտրոն կամ մարզի խոշոր քաղաք, այնուհետեւ՝ դեպի Երեւան:
Նախարարը նշել է, որ երթուղիները սպասարկելու նպատակով հայտարարվելիք մրցույթներին հնարավորություն կունենան մասնակցել նաեւ միջազգային օպերատորները:

В Армении будет создана единая маршрутная сеть
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение о создании единой маршрутной сети, которая даст возможность обеспечивать все общины республики услугами транспорта.
По словам министра транспорта, связи и информационных технологий Ваана Мартиросяна, создание сети будет способствовать эффективности перевозок пассажиров и увеличению уровня контроля над этой сферой.
С целью создания сети планируется оценить объемы пассажиропотоков в общинах, составить соответствующие расписания и выбрать транспортные средства.
Планируется организовать эффективную перевозку пассажиров из деревень в областной центр или крупный город области, а затем - в Ереван.
Министр отметил, что в тендерах по обслуживанию маршрутов смогут принять участие и международные операторы.