Անդրեյ Սորոկին. «Գիլյոտին»-ի առաջարկություններով 60% ծախսերի կրճատում է եղել
Օրենսդրության կարգավորման ազգային կենտրոնի (ՕԿԱԿ) կողմից իրականացվող «Կարգավորիչ գիլյոտին» ծրագիրը մեկնարկել է 2011 թ-ի նոյեմբերին: Այն զբաղվում է ձեռնարկատիրական գործունեության եւ մարդկանց առօրյա կյանքի վրա ազդեցություն ունեցող ազգային օրենսդրական դաշտի եւ կարգավորիչ նորմերի ուսումնասիրմամբ եւ հստակեցմամբ: ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի  նախաձեռնած եւ գրասենյակի կողմից աջակցվող ծրագրի նպատակը իրավական ակտերի արագ պարզեցման մեխանիզմով Հայաստանում արդյունավետ տնտեսական կառավարման խթանումն է:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ ՀՀ կառավարության հետ մեկտեղ ծրագրին աջակցում են Ավստրիական զարգացման կոոպերացիայի գործառնական միավոր հանդիսացող Ավստրիական զարգացման գործակալությունը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը, Համաշխարհային բանկը եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագիրը:
«Գիլյոտին» ծրագրի մասին Banks.am-ը զրուցել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինի հետ:
-Պրն. Սորոկին, ինչպե՞ս կգնահատեք ձեռքբերումները Հայաստանում կարգավորիչ բարեփոխումների ոլորտում:
- Օրենսդրությունն ինքնին ժամանակի հետ աճելու միտում ունի: Հայաստանը՝ այլ երկրների պես, իրավական համակարգի պարբերական վերանայման եւ «մաքրման» կարիք ունի: Ժամանակի ընթացքում փոփոխվում են նաեւ մարտահրավերները: Կարգավորումները, որոնք օգտակար էին 10 տարի առաջ, այժմ ավելորդ են. դրանք քաղաքացիների եւ բիզնեսի համար կարող են բյուրոկրատական խոչընդոտներ ստեղծել: Այս համատեքստում ԵԱՀԿ-ն աջակցում է ՀՀ կառավարությանը՝ երկրի կարգավորիչ դաշտը վերանայելու եւ բարեփոխելու համար: Հուսով ենք, որ այս նախաձեռնությունը կհանգեցնի շոշափելի փոփոխությունների՝ գործարար միջավայրը տնտեսական զարգացման համար դարձնելով առավել բաց եւ բարենպաստ:
Ինչպես է դա աշխատում գործնականում. ՀՀ կառավարության կողմից ստեղծված Օրենսդրության կարգավորման ազգային կենտրոնն ուսումնասիրում է կարգավորիչ դաշտի կոնկրետ ոլորտներ, վերանայում բիզնես գործընթացները, համեմատում ներկա ընթացակարգերը միջազգային լավագույն փորձի հետ եւ կառավարությանն է ներկայացնում բարեփոխումների առաջարկություններ: Հավատացած եմ, որ Հայաստանը հավատարիմ է բարեփոխումներ իրականացնելու այս ծրագրի հանձնառությանը: Մինչ օրս ես տպավորված եմ կառավարության ներգրավվածությամբ, հիացած եմ ծրագրում ներառված տեղական եւ միջազգային փորձագետների մասնագիտական մակարդակով եւ շնորհակալ եմ միջազգային հանրությանն աջակցության համար. այս պատճառով կարծում եմ, որ մենք պետք է դրական փոփոխություններ ակնկալենք:
- Արդեն կան որոշ ոլորտներ, որոնք ուսումնասիրվել են: Ե՞րբ արդյունքները տեսանելի կլինեն հանրության համար:
- Ցանկացած բարեփոխում ժամանակ է պահանջում, սա եւս բացառություն չէ: Գործընթացը ժամանակատար է: ՀՀ նախագահի հրամանագրով ընտրված է 17 ոլորտ, որոնք ենթակա են վերանայման: Ներկայումս ամբողջովին վերանայվել է հանրային ծառայությունների ոլորտը: Այն ներառում է գազի, էլեկտրաէներգիայի, ջրամատակարարման եւ հեռահաղորդակցության ոլորտների կարգավորումները: ՕԿԱԿ-ի փորձագետների կողմից արված բոլոր առաջարկություններն արդեն ընդունվել են եւ ուժի մեջ են: Տրանսպորտի եւ առողջապահության ոլորտները եւս վերանայվել են, այժմ օրենսդրական առաջարկները Ազգային Ժողովում են՝ ամբողջությամբ ընդունման համար: Ուսումնասիրվում են 6 այլ ոլորտներ՝ հարկային, մաքսային, մշակույթ, սոցիալական հարցեր, ձեռնարկատիրություն, ինչպես նաեւ արտաքին կապեր եւ միջազգային հարաբերություններ: Երբ կավարտվի ոլորտների ուսումնասիրումը, եւ առաջարկներն ուժի մեջ կմտնեն, մենք կկարողանանք խոսել հանրության վրա փաստացի ազդեցության մասին:
Այսօր, օրինակ, որեւէ լիցենզիայի համար պետական տուրքը կարող է վճարվել լիցենզիայի տրամադրման որոշումից հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում: Նախկինում պետական տուրքը պահանջվում էր վճարել մինչ լիցենզիա ստանալը: Հեռահաղորդակցության ցանցերի ստեղծման եւ շահագործման համար լիցենզիայի տրամադրման եւ մերժման ժամանակահատվածը կրճատվել է 6 ամսից մինչեւ 23 աշխատանքային օր: Մեկ այլ գործնական օրինակ է ծնելիությունը խթանելու նպատակով Հայաստանում երեխաների ծննդյան նպաստների տրամադրումը: Նպաստի չափը կախված է ընտանիքում երեխաների քանակից: Սակայն երեխաների թվաքանակի սահմանման հետ կապված որոշ սահմանափակումներ կան. երեխաները պետք է բնակվեն նույն տեղում, լինեն միեւնույն խնամակալի հոգածության տակ, եւ այլն: Կենտրոնն առաջարկել է այս սահմանափակումները վերացնել եւ հաշվարկել երեխաների քանակը՝ հիմք ընդունելով մոր կողմից փաստացի ծննդաբերած երեխաների քանակը: Եվս մեկ օրինակ է տաքսի ծառայության ոլորտի կարգավորումը, որը մեծապես պարզեցվել է: Ըստ ՕԿԱԿ-ի առաջարկի, տաքսի ծառայություն մատուցելու լիցենզիա տրամադրելու գործընթացը կրճատվել է՝ 30 օրից դարձնելով 7 աշխատանքային օր: Տաքսիների ամենօրյա տեխնիկական զննման եւ վարորդների բժշկական ստուգման պահանջները վերացվել են: Նախկինում միայն իրավաբանական անձինք կարող էին տաքսի ծառայություն իրականացնել, իսկ այժմ, ըստ  նոր առաջարկի, անհատները եւս կարող են մատուցել այդ ծառայությունը:
- Որպես կազմակերպություն, որը համակարգում է դոնորների աջակցությունը ծրագրին, ինչպե՞ս կգնահատեք ծրագրի արդյունավետությունը եւ ի՞նչ մարտահրավերներ եք տեսնում բարեփոխումների իրականացման ընթացքում:
- Շատ կարեւոր է ծրագրի արդյունավետության գնահատման գործիքներ ունենալը, եւ մենք դրանք ունենք: Դա ծախսերի գնահատումն է, որն իրականցվում է բոլոր ոլորտներում:
Կարգավորիչ գիլյոտինի հեղինակը պրն. Սքոթ Յակոբսն է, ով Եվրոպայում, Ասիայում, Աֆրիկայում եւ Ամերիկայում աշխատել է շուրջ 75 զարգացող եւ զարգացված երկրների հետ՝  նախագծելով եւ իրականացնելով կարգավորիչ բարեփոխումների ծրագրեր: Հիմնական նպատակն է հասնել էժան եւ ցածր ռիսկայնությամբ կարգավորիչ ռեժիմի, որը կաջակցի մասնավոր հատվածի զարգացմանը եւ արդյունավետ կառավարմանը: Հայաստանի «Կարգավորիչ գիլյոտին» ծրագիրն իր առջեւ ուսումնասիրվող ոլորտներում գործառնական ծախսերը 50%-ով կրճատելու խնդիր է դրել, որն այլ երկրներում իրականացված նմանատիպ ծրագրերի համեմատ բավականին բարձր թիրախ է: Մինչ օրս արված առաջարկություններն ունեցել են ավելի բարձր արդյունք՝ ավելի քան 60% ծախսերի կրճատում: Մենք բավարարված ենք այս արդյունքներով:
Միեւնույն ժամանակ, դեռեւս բարելավման կարիք կա: Մենք կցանկանայինք առավել ընդգրկուն տեսնել ամբողջ վերանայման գործընթացը, որտեղ մասնավոր բիզնեսը ներառված կլիներ, եւ նրանց խորհուրդներն ու ներդրումը հաշվի  կառնվեին: Սա չափազանց կարեւոր է, քանի որ փոփոխություններն ուղղակի ազդեցություն են ունենալու գործարար միջավայրի վրա, եւ վերջին հաշվով այս բարեփոխումների առաջնային շահառուները հենց բիզնեսներն են լինելու: Որքան ես տեղյակ եմ,  ձեռնարկատիրական համայնքի հետ խորհրդակցելու խնդիրը բարձրացվել եւ ուսումնասիրվում է կենտրոնի կողմից, որը նախատեսում է ներկայացնել նոր գործիքներ մասնավոր բիզնեսից հետադարձ կապի եւ առաջարկությունների ստացման համար:
- Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջին երկիրն է, որտեղ այս ծրագիրն իրականցվում է, հնարավո՞ր է արդյոք այն համեմատել այլ երկրներում իրականացված կարգավորիչ գիլյոտինների հետ, եւ եթե այո, ապա ի՞նչ տեղ է Հայաստանը զբաղեցնում այս համատեքստում:
- Դժվար է համեմատականներ անցկացնել, քանի որ ցանկացած երկիր ունի իր առանձնահատկությունները: Կարգավորիչ գիլյոտին ծրագիրն իրականցվել է տարբեր երկրներում, եւ դրանցից յուրաքանչյուրն ունի իր փորձը: Հայաստանում մի կարեւոր հատկանշական առանձնահատկություն կա, որ կուզենայի նշել՝ ՕԿԱԿ-ի իրավասությունների լայն շրջանակը. Կենտրոնը ոչ միայն ուսումնասիրում է իրավական համակարգը եւ մատնանշում խնդիրները, այլեւ մշակում է իրավական ակտի նախագծեր եւ դրանք ներկայացնում կառավարությանը եւ ԱԺ-ին: Հուսադրող է տեսնել, որ կենտրոնի կողմից արված առաջարկությունների մեծամասնությունը (մոտ 90%) ընդունվում է կառավարության եւ ԱԺ-ի կողմից:
Կարեւոր է նաեւ ընդգծել գիլյոտինի գործընթացին միջազգային հանրության կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը: Համատեղ ջանքերը կարեւոր գործոն են հանդիսանում այսպիսի արժեքավոր եւ երկարաժամկետ նախաձեռնության համար:
- Որո՞նք են լինելու ձեր գործունեության ուղղություններն ապագայում:
- Կարգավորիչ գիլյոտինի շարունակականությունը կարեւոր է բոլորիս՝ ՀՀ կառավարության եւ դոնոր համայնքի համար: Ահա թե ինչու 2015 թ-ին՝ «Կարգավորիչ գիլյոտինի» ավարտից հետո, երբ բոլոր 17 գերակա ոլորտները կվերանայվեն, եւ օրենսդրությունն ու կանոնակարգերը կպարզեցվեն, կմեկնարկի Կարգավորման ազդեցության գնահատումը (ԿԱԳ): Արդյունքում՝ Օրենսդրության կարգավորման կենտրոնը կվերափոխվի Կարգավորման ազդեցության գնահատման կենտրոնական գրասենյակի՝ իրականացնելու բոլոր կարգավորիչ օրենսդրական նորմերի ԿԱԳ-ը մինչեւ նրանց ընդունումը: Գրասենյակը կծառայի որպես «ֆիլտր»՝ կանխելու օրենսդրական բազան այնպիսի իրավական ակտերով «աղտոտվելուց», որոնք կարող են քայքայել բարեփոխումների ձեռքբերումները: ԿԱԳ կենտրոնական բաժինը նախարարություններին եւ պետական մարմիններին կտրամադրի մեթոդոլոգիական աջակցություն եւ պատասխանատու կլինի նախարարությունների եւ գերատեսչությունների կողմից մշակված ԿԱԳ փաստաթղթերի որակի եւ բովանդակության համար:

Андрей Сорокин: Предложенные «Гильотиной» рекомендации привели к снижению затрат более чем на 60%
Проект «Регулирующая гильотина» был запущен в Армении в ноябре 2011 года и осуществляется Национальным центром по урегулированию законодательства. Центр занимается пересмотром и упрощением национальных нормативных баз, влияющих на экономическую активность и на повседневную жизнь людей в стране.
Целью проекта «Регулирующая гильотина», который инициировало и поддерживает Ереванское бюро ОБСЕ, является продвижение надлежащего экономического управления в Армении с помощью механизма ускоренного упрощения регуляций.
Наряду с Ереванским Бюро ОБСЕ и правительством Армении осуществлению проекта содействуют также оперативное подразделение Австрийского агентства по сотрудничеству при Австрийском агентстве по развитию, Агентство по международному развитию США/USAID, Всемирный банк и Программа развития ООН.
Banks.am побеседовал о проекте «Регулирующая гильотина» с руководителем Ереванского бюро ОБСЕ, послом Андреем Сорокиным.
- Какова Ваша оценка деятельности, осуществляемой в области регуляторных реформ в Армении?
- Само законодательство имеет тенденцию к росту с течением времени, и Армения, как и любая другая страна, должна периодически пересматривать и «очищать» свою правовую систему. Времена меняются, меняются и вызовы. Регуляции, которые были полезны 10 лет назад, сейчас уже являются ненужными и могут создать бюрократические барьеры для граждан и бизнеса. В этом контексте ОБСЕ поддерживает правительство Армении в процессе пересмотра и реформирования нормативной базы страны. Надеемся, эта инициатива будет иметь свой ощутимый вклад в улучшение жизни людей, делая бизнес среду более дружелюбной и открытой для экономического развития.
Как это делается на практике? Национальный центр по урегулированию законодательства (НЦУЗ), учрежденный правительством, рассматривает нормативно-правовую базу конкретных секторов, пересматривает бизнес процессы, сравнивает действующие процедуры с лучшей международной практикой и подготавливает предложения для рассмотрения правительством Армении. Я считаю, Армения показала свою приверженность реализации этой реформы. Меня воодушевляет вовлеченность правительства, впечатляет профессиональный уровень местных и международных экспертов, работающих в проекте, я также благодарен за поддержку, оказываемую международным сообществом. Учитывая все эти предпосылки, я думаю, мы можем ожидать положительных результатов.
- Как известно, есть уже несколько сфер, где процесс пересмотра завершен. Когда будет ощутим результат для общественности? Что конкретно было проделано?
- Любая реформа требует времени, и эта не является исключением. Весь процесс занимает много времени. Рекомендации, разработанные НЦУЗ, предлагаются в виде законопроектов, которые должны сначала быть одобрены Советом по реформам во главе с премьер-министром Армении, а затем – правительством или парламентом, в зависимости от типа документа. Указом Президента утверждены 17 сфер, которые должны быть пересмотрены. На сегодняшний день полностью пересмотрена сфера коммунальных услуг. Сюда включены нормативные акты, регулирующие предоставление газа, электроэнергии, водоснабжения и телекоммуникаций. Все рекомендации, предложенные экспертами НЦУЗ, были приняты и уже вступили в силу. Рассмотрены также сферы транспорта и здравоохранения. Здесь мы находимся на той стадии, когда законодательные предложения уже в парламенте и ожидают окончательного принятия. Сегодня анализируются 6 других секторов: налоговая, таможенная сферы, культура, социальные услуги, предпринимательство, а также международные отношения и иностранные дела. После того, как будет завершен пересмотр регуляций, и предложенные рекомендации трансформируются в законодательство, мы сможем говорить о практическом воздействии на общественность.
Могу перечислить несколько конкретных примеров. Например, сейчас государственная пошлина за лицензию любого типа может быть выплачена в течение 5 рабочих дней после принятия решения о ее выдаче. Ранее требовалось оплатить госпошлину до получения лицензии. Далее, период выдачи или отказа на лицензию, на создание и эксплуатацию электронных коммуникационных сетей сокращен с 6 месяцев до 23 рабочих дней. Другой пример - из области единовременной выплаты пособия при рождении ребенка, предоставляемом в Армении для повышения рождаемости. Размер пособия зависит от количества детей в семье. Однако, есть несколько ограничений при определении количества детей, таких, например, когда все дети должны жить под одной крышей, или их опекуны должны быть одни и те же лица, и т.д. НЦУЗ выступил с предложением снять эти ограничения и определять количество детей по количеству детей, фактически рожденных данной матерью. Еще один пример из области регулирования услуг такси, которые намного упростились. Так, например, в соответствии с предложением НЦУЗ порядок предоставления лицензии изменен – вместо 30 период предоставления лицензии сокращен до 7 рабочих дней. Требования по ежедневному техническому осмотру такси и медицинскому осмотру водителей упразднены. Кроме того, в прошлом только компании могли предоставлять услуги такси. Теперь же, согласно новым положениям, физические лица также могут предоставлять эти услуги.
- Как организация, координирующая донорскую помощь для проекта, как вы оцениваете эффективность проекта и какие проблемы видите в ходе реализации реформ?
- Важно иметь инструменты для оценки эффективности проекта. И у нас есть такой инструмент: это оценка затрат, которая проводится во всех сферах.
Автором «Регулирующей  Гильотины» является г-н Скотт Джейкобс, который работал с более чем 75 развивающимися и промышленно развитыми странами Европы, Азии, Африки и Америки, разрабатывал и осуществлял проекты по регулятивной реформе. Основной целью последней является создание недорогих режимов регулирования, с низким уровнем риска, которые способствуют развитию частного сектора и эффективного управления. Армянский проект «Регулирующая Гильотина» призван сократить регулятивные затраты в рассматриваемых секторах на 50%, что является достаточно высокой целью по сравнению с аналогичными проектами в других странах. На сегодняшний день предложенные рекомендации имели более высокий результат - снижение затрат более чем на 60% в рассмотренных сферах. Мы удовлетворены этими результатами и надеемся, что этот проект будет в значительной степени способствовать развитию экономики Армении.
В то же время можно кое-что еще улучшить. Например, хотелось бы видеть процесс пересмотра регуляций более обширным, чтобы частные компании были вовлечены и их советы были учтены. Это очень важно, так как изменения будут иметь непосредственное воздействие на бизнес-среду, и по большому счету бизнес-компании являются основными бенефициариями этих улучшений. Насколько мне известно, вопрос об организации более интенсивных обсуждений-консультаций, в особенности с предпринимательским сообществом, был поднят и в настоящее время рассматривается Центром, который планирует ввести новые инструменты для получения отзывов и предложений от частных предприятий.
- Принимая во внимание тот факт, что Армения является первой страной в регионе, где осуществляется этот проект, можно ли сравнить его с регулятивной гильотиной, осуществленной в других странах, и если да, то, как можно позиционировать Армению в этом контексте?
- Очень сложно проводить какие-либо параллели, так как каждая страна имеет свои особенности. Проект «Регулирующая гильотина» был осуществлен в разных странах. И в каждой из них имеется свой опыт. Хотелось бы упомянуть об одной из важных особенностей данного проекта в Армении – широкий мандат НЦУЗ, который не только рассматривает правовую систему и указывает на недочеты, но и разрабатывает новые правовые акты и представляет их на рассмотрение правительства или парламента. Отрадно видеть, что большинство предложений, представленных НЦУЗ (около 90%), одобряются правительством или парламентом.
Важно также подчеркнуть серьезную поддержку процессу реформирования «Гильотины» со стороны международного сообщества. Совместные усилия в этом направлении являются важным фактором при осуществлении таких дорогостоящих и долгосрочных инициатив.
- Каковы будут направления работы “Гильотины” в будущем?
- Устойчивость реформы «Гильотины» имеет решающее значение для всех нас – правительства Армении и доноров проекта. Именно поэтому по завершении проекта “Регулирующей Гильотины” в 2015 году, когда будут рассмотрены все 17 приоритетных секторов и упрощены регуляции и законодательная база, будет запущен механизм оценки регулятивного воздействия (ОРВ). В результате, Центр по урегулированию законодательства будет преобразован в головной отдел по оценке регулятивного воздействия для реализации ОРВ всех новых законодательно-правовых актов до их принятия. Этот механизм будет служить на постоянной основе в качестве «фильтра» в целях предотвращения «повторного загрязнения» законодательной базы правовыми актами, которые могут подорвать достижения реформы. Отдел ОРВ будет оказывать методологическую поддержку министерствам и ведомствам и отвечать за качество и содержание документов, разработанных министерствами и государственными органами.