Համաշխարհային բանկը $1.78 միլիարդ կհատկացնի Թուրքիային օգնելու համար
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) Թուրքիային կտրամադրի 1.78 միլիարդ՝ օգնություն ցույց տալու եւ վերականգնողական աշխատանքներ կատարելու համար երկրի հարավ-արեւելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերից հետո, հաղորդում է Bloomberg-ը։
«Վարկատուն առաջարկում է $780 միլիոնի անհապաղ օգնություն՝ երկրում առկա երկու նախագծերի շրջանակում՝ վերականգնելու մունիցիպալ մակարդակի հիմնական ենթակառուցվածքները»,- ասված է ՀԲ հայտարարության մեջ:
Բանկը նաեւ պատրաստում է $1 միլիարդի լրացուցիչ ֆինանսավորում տուժածներին աջակցելու համար:
«Համաշխարհային բանկը սկսել է վնասի արագ գնահատում աղետի չափը որոշելու եւ վերականգնմանն ու վերակառուցմանն աջակցելու համար առաջնահերթ ոլորտները բացահայտելու նպատակով»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Կարդացեք նաեւ Fitch Ratings-ի գնահատականը Թուրքիայի եւ Սիրիայի տուժած շրջաններում ապահովագրական ծածկույթի վերաբերյալ։

Всемирный банк выделит $1.78 млрд на оказание помощи Турции
Всемирный банк (ВБ) предоставит Турции $1.78 миллиарда на оказание помощи и восстановительные работы после разрушительных землетрясений на юго-востоке страны, передает Bloomberg.
«Кредитор предлагает немедленную помощь в размере $780 миллионов в рамках двух существующих проектов в стране для восстановления базовой инфраструктуры муниципального уровня»,- говорится в заявлении ВБ.
Банк также готовит дополнительное финансирование на $1 миллиард для поддержки пострадавших.
«Всемирный банк начал быструю оценку ущерба, чтобы определить масштабы стихийного бедствия и выявить приоритетные области для поддержки восстановления и реконструкции»,- говорится в заявлении.