Անկախանալով` Շոտլանդիան կզրկվի ֆունտ ստերլինգից
Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարարությունը չի խրախուսի Շոտլանդիայի կողմից ֆունտ ստերլինգի օգտագործումը որպես հիմնական արժույթ անկախության հռչակման դեպքում:
Ինչպես հաղորդում է RBC.ru-ն, վկայակոչելով Bloobmerg-ը, այդ մասին հայտարարել է Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը` նշելով, որ «եթե Շոտլանդիան հեռանա Լոնդոնից, կհեռանա նաեւ ֆունտից: Միասնական արժույթի պահպանումը չի ապահովի ոչ Շոտլանդիայի, որ Բրիտանիայի մյուս մասերի տնտեսական պաշտպանվածությունը: Ընդհակառակը, այն մեզ համար աշխատատեղեր եւ գումարներ կարժենա»:
Նա նշել է նաեւ, որ Լոնդոնի ֆինանսական ու հարկային քաղաքականությունը չպետք է կախված լինի Շոտլանդիայից:
Նախորդ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը բոլոր բրիտանացիներին կոչ էր արել թույլ չտալ երկրի փլուզումը եւ Շոտլանդիայի անջատումը, որը գտնվում է Միացյալ Թագավորության կազմում 1707 թվականից:
Ավելի վաղ Շոտլանդիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ Մեծ Բրիտանիայի կազմից դուրս գալուց հետո մտադիր են պահպանել բրիտանական ֆունտը որպես իրենց ազգային արժույթ:

Став независимой, Шотландия лишится фунта стерлингов
Министерство финансов Великобритании не поддержит использование Шотландией фунта стерлингов как основной валюты в случае провозглашения независимости.
Как сообщает RBC.ru cо ссылкой на Bloobmerg, об этом заявил глава британского минфина Джордж Осборн, отметив, что «если Шотландия уйдет от Лондона - она уйдет и от фунта. Сохранение единой валюты не обеспечит экономической защищенности ни Шотландии, ни остальным частям Британии. Напротив, это будет стоить нам рабочих мест и денег».
Он также отметил, что финансовая и налоговая политика Лондона не должна зависеть от Шотландии.
На прошлой неделе премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон призвал всех британцев не допустить развала страны и отделения Шотландии, которая находится в составе Соединенного Королевства с 1707г.
Ранее власти Шотландии заявляли, что после выхода из состава Великобритании намерены сохранить британский фунт в качестве своей валюты.