Փոխադրողներին արտոնություններ չեն տրվելու, ասել է Ա. Խաչատրյանը
Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանն ասել է, որ Հայաստանի հռչակած «բաց երկնքի» քաղաքականությունը վերաբերվում է ինչպես միջազգային, այնպես էլ տեղի ավիափոխադրողներին:
«Փոխադրողների քանակի որեւէ սահմանափակում նախատեսված չէ: Չի լինելու նաեւ ազգային փոխադրող, ինչպես նաեւ այս կամ այն փոխադրողին որեւէ արտոնություն չի տրվելու: Ստեղծվելու է բաց, մրցունակ բիզնես-միջավայր շահագրգիռ եւ հավաստագրված ավիափոխադրողների համար: Ժամանակը ցույց կտա, թե որքան ավիաընկերություններ կաշխատեն Հայաստանում»,- ասել է Արման Խաչատրյանը Կոմերսանտի հետ հարցազրույցում:
«Մեզ հարկավոր են ավիաընկերություններ, որոնք կբավարարեն որոշակի պահանջների տեխնիկական ու մարդկային ռեսուրսների տեսանկյունից, ինչպես նաեւ ֆինանսապես կայուն կլինեն: Ավիացիայի ոլորտը յուրօրինակ գործիք է, որը բնորոշում է երկրի միջազգային հեղինակությունը: Հաշվի առնելով դա` մեզ մոտ աշխատելու է մասնագիտական Խորհուրդ, որը երաշխավորելու է տեղի ավիափոխադրողների կենսունակությունն ու արդյունավետ աշխատանքը», - նշել է Արման Խաչատուրյանը:

Преференций для авиаперевозчиков не будет, сказал А. Хачатурян
Исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Арман Хачатурян сказал, что провозглашенная Арменией политика «открытого неба» действенна как для международных, так и для местных перевозчиков.
«Каких-либо ограничений в отношении количества перевозчиков не предусмотрено. Не будет также национального перевозчика, а также каких-либо преференций тому или иному перевозчику. Будет создана открытая, конкурентная бизнес-среда для заинтересованных и сертифицированных авиаперевозчиков. Время покажет, сколько именно авиакомпаний будут работать в Армении», - сказал Арман Хачатурян в интервью Коммерсантъ.
«Нам необходимы авиакомпании, удовлетворяющие определенным требованиям в плане технических, человеческих ресурсов, а также обладающие значительной финансовой устойчивостью. Авиационная сфера является своеобразным инструментом, определяющим международную репутацию той или иной страны. Учитывая это, у нас будет работать профессиональный Совет, гарантирующий жизнеспособность и эффективную работу местных авиаперевозчиков», - отметил Арман Хачатурян.