Յունիսթրիմն ունիվերսալ բանկ կդառնա
РБК daily թերթն այսօր գրում է, որ «Յունիսթրիմ» առեւտրային բանկը, որը դրամական փոխանցումների համանուն համակարգ ունի, ունիվերսալ բանկ կդառնա:
Երկուշաբթի «Յունիսթրիմ» կոմերցիոն բանկի տնօրեն Սուրեն Հայրիյանի վերջին աշխատանքային օրն էր: Նրան փոխարինել է Կիրիլ Պալչունը, ով Յունիսթրիմ էր եկել 2009 թվականին որպես ֆինանսական տնօրեն եւ մասնակցում էր ընկերության ռազմավարության եւ ապրանքատեսակների մշակմանը:
Ինչպես РБК daily-ին պատմել է Կիրիլ Պալչունը, Յունիսթրիմի զարգացման նոր ռազմավարությունը նախատեսված է 3 տարվա համար:
«Մեր հաճախորդները շատ շարժունակ են, բացի փոխանցումներից նրանց նաեւ այլ ֆինանսական ծառայություններ են անհրաժեշտ: Այդ պատճառով մենք որոշեցինք ունիվերսալ բանկինգով զբաղվել», - նշել է Կիրիլ Պալչունը:
Առաջին քայլը «Յունիսթրիմ-փողեր»-ի գործարկումն էր, որի շրջանակներում հաճախորդը կարող է բանկային եւ վճարային ծառայությունները ստանալ առցանց ռեժիմում: «Ըստ էության, դա էլեկտրոնային դրամապանակ է` փոխանցումների եւ այլ գործարքների համար», - նշել է Կիրիլ Պալչունը:
«Ծառայությունը նախատեսված է մեր մշտական հաճախորդների համար, որոնք ավելի քան երկու միլիոն են, դա այն մարդկանց թիվն է, ովքեր ID-քարտեր ունեն փոխանցումներ կատարելու համար», - ավելացրել է Պալչունը: «Յունիսթրիմ»-ի ծրագրի համաձայն, առաջին 1,5 տարում դրամապանակին 1,5 մլն հաճախորդ կմիանա:
Սակայն օնլայն վճարումների շուկայում կասկածում են, որ «Յունիսթրիմ»-ը կկարողանա կոնվերտացնել իր հաճախորդային բազան էլեկտրոնային դրամապանակների օգտագործողներին: «Այն օգտագործողները, որոնք սովոր են դրամական փոխանցումներ կատարել ԱՊՀ երկրներ, քիչ են առնչվում ակտիվ ինտերնետ լսարանի հետ, նրանք սովոր չեն առցանց վճարել», - РБК daily-ին հաղորդել են «Յանդեքս. Փողեր»-ի մամուլի ծառայությունում:

Юнистрим станет универсальным банком
Газета РБК daily пишет сегодня, что коммерческий банк (КБ) «Юнистрим», владеющий одноименной системой денежных переводов, станет универсальным банком.
Понедельник был последним рабочим днем президента КБ «Юнистрим» Сурена Айрияна, который проработал в банке 12 лет. Его сменит Кирилл Пальчун, который пришел в «Юнистрим» в 2009 году финансовым директором и принимал участие в подготовке стратегии компании и разработке продуктов.
Как рассказал РБК daily Кирилл Пальчун, новая стратегия развития «Юнистрим», рассчитана на три года.
«Наши клиенты очень мобильные, им нужны другие финансовые услуги, кроме переводов. Поэтому решили заняться универсальным банкингом», - отметил Кирилл Пальчун.
Первым шагом стал запуск услуги «Юнистрим-Деньги», в рамках которой клиент может получить банковские и платежные услуги онлайн. «По сути это электронный кошелек для переводов и не только», - отмечает Кирилл Пальчун.
«Услуга рассчитана на наших постоянных клиентов, которых свыше 2 млн людей - это число тех, у кого есть идентификационные карты для совершения переводов», - добавляет г-н Пальчун. По планам «Юнистрим», за первые 1,5 года к кошельку подключатся 1,5 млн клиентов.
Но на рынке онлайн-платежей сомневаются, что «Юнистрим» сможет конвертировать свою клиентскую базу в пользователей электронных кошельков. «Потребители, которые привыкли совершать переводы в страны СНГ наличными, мало пересекаются с активной интернет-аудиторией, у них нет привычки платить в онлайне, поэтому массово переучить их будет непросто», - сказали РБК daily в пресс-службе «Яндекс.Деньги».