Ռուբեն Վարդանյանը մասնակցել է Plug&Play Dagestan ինկուբատորի բացմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սբերբանկի վարչության խորհրդի նախագահի խորհրդական Ռուբեն Վարդանյանը Մախաչկալայում մասնակցել է Plug&Play Dagestan բիզնես ինկուբատորի բացմանը:
Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ «Դագեստանը»-ը, ինկուբատորը բացվել է Դաղստանի Պետական տեխնիկական համալսարանի տարածքում:
Plug&Play Dagestan-ի ստեղծման նախաձեռնողն է «Сумма» խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ Զիյավուդին Մագոմեդովը:
Բացման խոսքում Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ շատ կարեւոր է պահպանել հավասարակշռությունը ավանդույթների, անցյալի հանդեպ հարգանքի եւ գալիքի հանդեպ հավատի միջեւ:
Նա պատմել է այն դժվարությունների մասին, որոնց կբախվեն սկսնակ ձեռնարկատերերը:
«Վենչուրային բիզնեսը շատ բարդ բիզնես է: 10-ից 9-ն ընկերություն անհաջողություն են ունենում, սակայն պետք չէ կանգ առնել: Այս պարագայում անհաջողությունն առավելություն է համարվում, քանի որ դու վերսկսում ես աշխատել՝ հաշվի առնելով նախկին սխալներդ: Հորդորում եմ չվախենալ նմանատիպ խնդիրներից, դա փորձառություն է, որը դուք պետք է ձեռք բերեք եւ առաջ շարժվեք:  Շատ կարեւոր է կիսվել գիտելիքներով եւ փորձով, ամենակարեւորը՝ ամբողջ կյանքում շարունակել սովորել: Մեծ արագությամբ ամեն ինչ փոխվում է մեր աշխարհում, մենք ապրում ենք մի դարաշրջանում, երբ տեխնոլոգիաները հնանում են դեռ շուկա չմտած: Ցանկանում եմ, որ Դաղստանում ստեղծվեն մեծ քանակությամբ հաջողակ ընկերություններ: Հաջողություն եմ ցանկանում: Մենք ձեզ հետ ենք», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Զիյավուդին Մագոմեդովը Դիլիջանի միջազգային դպրոցի համահիմնադիրն է` Ռուբեն Վարդանյանի, Վերոնիկա Զոնաբենդի, Դանիլ Խաչատուրովի, Նուբար Աֆեյանի, Վլադիմիր Ավետիսյանի եւ Գագիկ Ադիբեկյանի հետ միասին:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ներկայությամբ Սիլիկոնային հովտի Plug&Play տեխնոլոգիական կենտրոնում բացվեց Հայաստանի ներկայացուցչությունը եւ հուշագիր ստորագրվեց  Հայաստանում առաջին վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման մասին:

Рубен Варданян принял участие в открытии бизнес-инкубатора Plug&Play Dagestan
Ереван /Медиамакс/. Cоветник председателя правления Сбербанка Рубен Варданян принял участие в открытии бизнес-инкубатора Plug&Play Dagestan в Махачкале.
Как сообщает РИА «Дагестан», бизнес-инкубатор открылся на территории Дагестанского государственного технического университета.
Инициатором создания Plug&Play Dagestan выступил председатель совета директоров группы «Сумма» Зиявудин Магомедов.
Выступая не церемонии открытия, Рубен Варданян отметил, что очень важно сохранить баланс между традициями, уважением к прошлому и верой в будущее.
Он рассказал о сложностях, с которыми придется столкнуться начинающим предпринимателям. «Венчурный бизнес – это очень непростой бизнес, из 10 компаний 9 терпят неудачу, но эти неудачи не должны вызывать досаду. Напротив, неудача считается преимуществом в данном случае, потому что ты снова начинаешь работать с учетом своих прежних ошибок. Я вам всем хочу пожелать не бояться таких проблем, это опыт, который вы должны переосмыслить и двигаться дальше. Очень важно делиться знаниями и опытом, а главное - учиться всю жизнь. В нашем мире все меняется с огромной скоростью, мы действительно живем в такой век, когда технологии устаревают, еще не успев войти на рынок. Я бы хотел пожелать, чтобы в Дагестане выросло очень много успешных компаний. Успехов вам и удачи. Мы вместе с вами» - добавил Рубен Варданян.
Медиамакс отмечает, что Зиявудин Магомедов является одним из соучредителей Дилижанской международной школы - вместе с Рубеном Варданяном, Вероникой Зонабенд, Данилом Хачатуровым, Нубаром Афеяном, Владимиром Аветисяном и Гагиком Адибекяном.
Медиамакс напоминает, что в декабре 2012 года в присутствии премьер-министра Тиграна Саргсяна в технологическом центре Plug&Play в Силиконовой Долине открылось представительство Армении и был подписан меморандум о создании в Армении первого венчурного фонда.