ԵԱԶԲ. Մաքսային միություն մտնելուց հետո գազի գինը Հայաստանի համար կնվազի 30%-ով
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) Ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի հաշվարկները ցույց են տալիս, որ անդամակցությունը Մաքսային միությանը Հայաստանին թույլ կտա կարճաժամկետ տնտեսական օգուտ ստանալ ՀՆԱ-ի 4%  չափով:
Կենտրոնի տնօրեն Եվգենի Վինոկուրովն այսօր ասել է, որ Հայաստանը նախ եւ առաջ մուտք կստանա դեպի ընդարձակ եւ պաշտպանված շուկա՝ բաձր ավելացված արժեք ունեցող իր արտադրությունն իրացնելու համար, իսկ արտահանման աճը կնպաստի առեւտրային բալանսի խնդրի լուծմանը:
Եվգենի Վինոկուրովն ասել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը արտահանման տուրքերի վերացման հաշվին գազի գնի շուրջ 30%-ով իջեցման կհանգեցնի (ներկայիս $ 270-ից մինչեւ $ 180): Հայաստանի տնտեսության համար այլ կարեւոր սակագնային միջոցներից կարող է լինել չմշակված ալմաստների արտահանման տուրքի վերացումը, նշել է նա:
Կենտրոնի տնօրենը նշել է, որ տեխնիկական բանակցություններ կպահանջվեն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության հետ, որոնցում բանակցող կողմի կարգավիճակում հանդես կգա Մաքսային միությունը:

ЕАБР: после вступления Армении в Таможенный Союз цена на газ снизится на 30%
Ереван/Медиамакс/. Расчеты Центра интеграционных исследований Евразийского банка развития (ЕАБР) показывают, что вступление в Таможенный Союз (ТС) позволит Армении получить краткосрочный экономический эффект порядка 4% ВВП.
Директор Центра Евгений Винокуров сказал сегодня, что Армения прежде всего получит доступ на емкий и защищенный рынок для реализации своей продукции с высокой добавленной стоимостью, а рост экспорта позволит продвинуться в решении проблемы с торговым балансом.
Евгений Винокуров сказал, что вступление Армении в ТС повлечет за собой снижение цены на газ примерно на 30% (с нынешних $ 270 до $ 180) за счет исключения экспортных пошлин. Среди других важных для армянской экономики тарифных мер возможна отмена экспортной пошлины на необработанные алмазы, отметил он.
Директор Центра заметил, что для урегулирования вопросов в рамках ВТО, членом которой является Армения, потребуются технические переговоры, стороной в которых выступит уже Таможенный союз.