Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացվել է մինչեւ 8.5%
ԿԲ խորհուրդը երեկ կայացած նիստում որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 8.5%:
2013 թ. հուլիսին, պայմանավորված առավելապես էներգակիրների սակագների բարձրացմամբ, արձանագրվել է 0.4% գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1.5% գնանկման դեպքում, ինչը հանգեցրել է 12-ամսյա գնաճի բարձրացմանը՝ հուլիսի վերջին կազմելով 8.5%, հայտնում է ԿԲ մամուլի ծառայությունը:
«ԿԲ որոշումը միտված է ներքին զարգացումների հետեւանքով ձեւավորված գնաճային սպասումները խարսխելուն եւ էներգակիրների սակագների աճի երկրորդային ազդեցությունները մեղմելուն: Բացի այդ, Խորհուրդը նաեւ կարեւորում է դրական իրական տոկոսադրույքների պահպանումը: ԿԲ քաղաքականության արդյունքում ակնկալվում է, որ գնաճը մոտակա ամիսներին աստիճանաբար կնվազի: Գնաճի աստիճանական նվազման եւ տնտեսական աճի հնարավոր դանդաղման պայմաններում խորհուրդը համապատասխանորեն կարձագանքի՝ թուլացնելով դրամավարկային պայմանները», - նշել են ԿԲ-ում:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ արտաքին հատվածը գտնվել է կանխատեսվածի շրջանակներում: Պահպանվել են համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղման միտումները եւ ինչպես հումքային, այնպես էլ պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում հիմնականում գրանցվել են որոշակի գնանկումային միտումներ: Այս զարգացումների ներքո, կանխատեսվող հորիզոնում արտաքին միջավայրից լրացուցիչ գնաճային ճնշումներ չեն ակնկալվում:
Խորհուրդը գնահատել է, որ ներքին տնտեսության առաջին կիսամյակի զարգացումների ներքո ձեւավորվել է սպասվածից բարձր գնաճ, որին մեծապես նպաստել են երկրորդ եռամսյակում գյուղատնտեսության ճյուղի զարգացումները (կարկտահարություն եւ վեգետացիոն շրջանի մասնակի հետաձգում) եւ որոշ ծառայությունների գների աճը: Խորհուրդը համակարծիք է, որ գնաճը աստիճանաբար նվազելով կվերադառնա նպատակային մակարդակին եւ կանխատեսվող հորիզոնում կպահպանվի տատանումների թույլատրելի միջակայքում:

Ставка рефинансирования в Армении повышена до 8.5%
Совет Центрального банка Армении на вчерашнем заседании принял решение о повышении ставки рефинансирования на 0,5 процентных пункта, установив ее на уровне 8,5% .
В июле 2013 года главным образом из-за роста цен на энергоносители, была зафиксирована 0,4%-ная инфляция, по сравнению с 1,5% дефляцией в аналогичный прошлогодний период. Это привело к росту 12-месячной инфляции, которая достигла в конце июля 8,5%, сообщает пресс-служба ЦБ.
«Решение ЦБ нацелено на сдерживание инфляционных ожиданий, возникших по причине внутренних развитий, а также на смягчение вторичных эффектов роста цен на энергоносители. Совет нацелен также на поддержание положительных реальных процентных ставок. В результате политики Центрального банка ожидается, что инфляция в ближайшие месяцы постепенно снизится. В случае снижения инфляции и возможного замедления темпов экономического роста Совет отреагирует соответствующим образом, ослабив денежно-кредитные условия»,- отметили в Центральном банке.
Совет констатировал, что внешняя среда была прогнозируемой: сохранились тенденции замедления темпов роста мировой экономики и на международных товарных и сырьевых рынках были зафиксированны определенные дефляционные тенденции. При таких обстоятельствах инфляционных давлений извне в прогнозируемом горизонте не ожидается.
Совет отметил, что внутриэкономические развития в первом полугодии сформировали инфляцию выше ожиданий, чему во многом поспособствовали развития в сельскохозяйственном секторе во втором квартале (град и частичная задержка вегетационного периода), а также рост цен на ряд услуг. Совет считает, что инфляция, постепенно снижаясь, вернется к целевому уровню и сохранится в прогнозируемом горизонте в пределах допустимого коридора (4% +/- 1,5 процентных пункта).