10 տարում Ադրբեջանի բանկային ակտիվները կհավասարվեն ՀՆԱ-ին
Ադրբեջանն ակնկալում է, որ 10 տարում իր բանկային համակարգի ակտիվները կհավասարվեն երկրի ՀՆԱ-ին, ասել է Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի նախագահ Էլման Ռուստամովը, հաղորդում է Trend-ը:
«Բանկային ակտիվներ/ՀՆԱ հարաբերակցությունը Ադրբեջանում վերջին 10 տարում կրկնապատկվել է եւ ներկայումս կազմում է 64%: Հետագա աճի համար անհրաժեշտ է շարունակել բանկային համակարգի կոնսոլիդացումը: Այդ նպատակով 5 անգամ ավելացվել են բանկերի նվազագույն կապիտալի նկատմամբ պահանջները, եւ այսօր հատվածի ակտիվների 80%-ը տնօրինող բանկերն արդեն համապատասխանում են նոր պահանջներին»,- ասել է Ռուստամովը:
Նրա խոսքով, վերջին 10 տարվա ընթացքում երկրի բանկային համակարգն աճել է 10 անգամ:
Հայաստանում 2012թ. վերջի դրությամբ բանկային ակտիվներ/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 58% էր:
«Այսօր բանկային համակարգի կապիտալի համարժեքության աստիճանը կազմում է 17%: Մակրոտնտեսական եւ ֆինանսական կայունության ցուցանիշով Ադրբեջանը աշխարհում առաջատարներ 20 երկրների թվում է: Համակարգի արտաքին պարտավորություններին բաժին է ընկնում պարտավորությունների 15%-ը: Ներկայումս դիտարկվում են մասնավոր վարկային բյուրոների ստեղծման եւ հիփոթեքային վարկավորման խթանման հարցերը»,- ասել է Ադրբեջանի ԿԲ նախագահը:
Նա նշել է նաեւ, որ վերջին 10 տարում Ադրբեջանի տնտեսությունը աճել է 3,4 անգամ, ՀՆԱ աճի միջին տարեկան տեմպը կազմել է 14%՝ միջին համաշխարհայինից 3,5 անգամ շատ, աղքատության մակարդակը նվազել է 10 անգամ, իսկ ռազմավարական արտարժութային պահուստները կազմել են $48 մլրդ, ինչը 8 անգամ գերազանցում է երկրի արտաքին պարտքը:

В течение 10 лет банковские активы Азербайджана сравняются с ВВП
Азербайджан ожидает, что его банковские активы в ближайшие 10 лет сравняются по объему с ВВП, сказал председатель правления Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Эльман Рустамов, передает Trend.
«Соотношение банковских активов к ВВП увеличилось за последние 10 лет вдвое, составляя сегодня 64%. Для дальнейшего роста данного показателя необходимо продолжать процесс консолидации банковского сектора. С этой целью впятеро было увеличено требование к капиталу банков, и сегодня банки, на которые приходится 80% активов сектора, уже отвечают новым требованиям по капитализации», - сказал Рустамов.
По его словам, в последние 10 лет банковский сектор страны вырос в 10 раз.
В Армении на конец 2012г. соотношение банковских активов к ВВП составляет 58%.
«Сегодня уровень адекватности капитала банковского сектора составляет 17%. Азербайджан находится в первой двадцатке стран мира по показателям финансовой и макроэкономической стабильности. На внешние обязательства приходится 15% обязательств сектора. В настоящее время рассматривается создание частных кредитных бюро, и одной из целей ЦБА является расширение ипотечного кредитования», - сказал глава центробанка Азербайджана.
Он отметил также, что за последние 10 лет экономика Азербайджана выросла в 3,4 раза, средние темпы роста в этот период превысили среднемировые показатели в 3,5 раза и составили 14% в год, уровень бедности сократился в 10 раз, а стратегические валютные резервы выросли до $48 млрд., что превышает внешний долг в 8 раз.