Աշխարհի կենտրոնական բանկերը կորցրել են ավելի քան կես տրիլիոն դոլար
Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում ոսկու գների անկման պատճառով կենտրոնական բանկերը կորցրել են $560 մլրդ, գրում է այսօր РБК Daily-ն:
«Ոսկու գների անկումը շատ է անհանգստացնում մեզ»,- հայտնել է Հարավային Աֆրիկայի Պահուստային բանկի ներկայացուցիչ Ջիլ Մարկուսը:
Աշխարհի կենտրոնական բանկերի ընդհանուր պահուստները կազմում են 31 694 տոննա ոսկի, կամ համաշխարհային պահուստների 19%:
Երկու օրվա ընթացքում ոսկու գինը իջել է 1561-ից մինչեւ 1341 դոլար մեկ ունցիայի համար: Գնի անկումներն ուղեկցվում էին այն խոսակցություններով, որ ԱՄՆ-ն արդեն այս տարի կարող է դադարեցնել արտարժութային խրախուսումը, իսկ Կիպրոսի Կենտրոնական բանկը կվաճառի ոսկու իր պաշարները:
Սակայն փորձագետները կարծում են, որ կենտրոնական բանկերի համար գների անկումը դժվար թե ռազմավարության փոփոխության պատճառ դառնա: «Այդ ֆինանսական հաստատություններն աշխատում են երկարաժամկետ հեռանկարով եւ դիտարկում են ոսկին, առաջին հերթին, որպես պահուստներ, այլ ոչ թե շահույթի բազմապատկման միջոց»,- РБК daily-ին ասել է Capital Economics-ի վերլուծաբան Ջուլիան Ջեսոպը:
Հարավային Կորեայի Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչը հաստատել է, որ գների անկումը չի ազդի բանկի ռազմավարության վրա, որը ձգտում է դիվերսիֆիկացնել արտարժույթային պահուստները` ներդնելով այդ թվում նաեւ ոսկու մեջ:

Центробанки мира потеряли более полутриллиона долларов
Центральные банки потеряли $ 560 млрд долл. на падении цены золота в течение последних нескольких дней, пишет сегодня РБК Daily.
«Снижение цен на золото очень беспокоит нас», - заявил председатель Резервного банка Южной Африки Джилл Маркус.
Общие резервы мировых центробанков составляют 31 694 т золота, или 19% мировых запасов.
Золото подешевело за два дня с 1561 до 1341 долларов за унцию. Падение котировок сопровождалось слухами, что США могут прекратить валютное стимулирование уже в этом году, а ЦБ Кипра продаст свои золотые резервы.
Однако, эксперты считают, для центробанков падение цен вряд ли станет причиной смены стратегии. «Эти финансовые институты работают на долгосрочную перспективу и рассматривают золото в первую очередь как резервы, а не средство приумножения прибыли», - сказал РБК daily аналитик Capital Economics Джулиан Джессоп.
Представитель ЦБ Южной Кореи подтвердил, что снижение цен не отразится на стратегии банка, который стремится диверсифицировать валютные резервы, вкладывая в том числе и в золото.