ԲՏԱ Բանկը պարզաբանում է ներկայացրել Banks.am-ի հրապարակման վերաբերյալ
ԲՏԱ Բանկն այսօր պարզաբանում է ներկայացնել ս.թ. փետրվարի 1-ին Մեդիամաքս-ի հրապարակման մեջ իր արտաքին աուդիտին վերաբերող տեղեկատվության վերաբերյալ:
«Նշված հոդվածում «վերապահումով» բառը վերաբերվում է  ՀՀ Կենտրոնական Բանկի կողմից ներկայացված որոշ պահանջների թերի կատարմանը, այլ ոչ թե բանկի ֆինանսական կայունությանը:
Նշենք նաև, որ նշված ժամանակահատվածի համար ԲՏԱ Բանկը 63%-ով մեծացրել է տնտեսության վարկավորման ծավալները: Բանկը զգալիորեն կրճատելով սպառողական վարկավորման պորտֆելն առավելագույնս դիվերսիֆիկացրել է վարկային պորտֆելը, դրանով իսկ բացառելով ռիսկերի կոնցենտրացումը: Մասնավորապես, բանկն էապես ակտիվացել է ՓՄՁ վարկավորման ոլորտում, որտեղ վարկային ներդրումների աճը կազմել է մոտ 66%, տրանսպորտի և կապի ոլորտում այդ աճը կազմել է 61%, առևտրի հատվածում` մոտ 30%, հասարակական սննդի և ծառայությունների ոլորտում` 18%: Այս ամենի շնորհիվ 2011 թվականին բանկն ապահովել է վարկային պորտֆելի 13.2% աճ: Արդյունքում, բանկի ակտիվները աճեցին 14%-ով», - ասվում է պարզաբանման մեջ:
Մեդիամաքս-ը եւս մեկ անգամ ընդգծում է, որ «Աուդիտի ոչ դրական արդյունքների մասին» նյութը պատրաստելիս օգտվել է բացառապես ս.թ. փետրվարի 1-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրությունից ու կից ցանկից:

БТА Банк представил разъяснение в связи с публикацией Banks.am
БТА Банк представил сегодня разъяснение относительно информации о результатах внешнего аудита банка, опубликованной в материале Banks.am 1-го февраля с.г.
«Слово «с оговоркой» в указанной статье относится к неполному выполнению Банком некоторых требований, предъявленных Центральным банком РА, а не к финансовой стабильности банка.
Отметим также, что за указанный период БТА Банк на 63% нарастил объемы кредитования экономики. Значительно сократив портфель потребительского кредитования, Банк максимально диверсифицировал его, исключая тем самым концентрацию рисков. В частности, банк значительно активизировался в сфере кредитования МСБ, где рост кредитных вложений составил около 66%, в сфере транспорта и связи – 61%, в секторе торговли около 30%, в сфере общественного питания и услуг – 18%. Благодаря этому в 2011г. банк обеспечил 13.2% роста кредитного портфеля. В результате, активы банка выросли на 14%», - говорится в сообщении банка.
Медиамакс в очередной рад подчеркивает, что при составлении материала агентство использовало исключительно данные сообщения и прилагаемого списка, распространенного 1-го февраля пресс-службой министерства финансов Армении.