Գրանդ Հոլդինգն էապես ավելացնում է արտահանումը
Գրանդ Հոլդինգի մեջ մտնող Գրանդ Տոբակո եւ Ինթերնեյշնլ Մասիս Տաբակ ընկերությունների արտահանումը 2012-ին նախորդ տարվա հետ համեմատ աճել է շուրջ 3 անգամ եւ կազմել $40.6 մլն կամ (377.9 հազ. արկղ սիգարետ՝ 2011-ին արտահանված 130.2 հազ. արկղի դիմաց), այսօր ասել է հոլդինգի նախագահ Հրանտ Վարդանյանը:
Նույն ժամանակահատվածում ծխախոտի ներմուծումը Հայաստան կազմել է 272.9 հազ. արկղ:
Ամփոփելով հոլդինգի 2012թ. գործունեության արդյունքները, Հրանտ Վարդանյանն ասել է, որ 2012-ին Գրանդ Տոբակոյի եւ Ինթերնեյշնլ Մասիս Տաբակի արտադրանքն արտահանվել է 22 երկիր:
«2008-2012թթ. հոլդինգի կապիտալ ներդրումները կազմել են $51,56 մլն, որոնցից շուրջ $12 մլն-ը՝ 2012-ին: Եթե 1980-ականների վերջին «Հայծխախոտ» արտադրական միավորումը տարեկան արտադրում էր 12 մլրդ հատիկ սիգարետ, ինչը խորհրդային Հայաստանում արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն էր, 2012-ին Գրանդ Հոլդինգի կազմի մեջ մտնող երկու ընկերությունները արտադրել են 17 մլրդ հատիկ սիգարետ», - ասել է Հրանտ Վարդանյանը, հավելելով, որ 2014-ի կեսերին հոլդինգի տարեկան արտադրական հզորությունը կկազմի արդեն 35 մլրդ հատիկ ֆիլտրով միջազգային ստանդարտներին համապատասխան սիգարետ, որոնցից առնվազն 30 մլրդ-ը կարտահանվի:
Հրանտ Վարդանյանը բնական է համարել ծխախոտի հայկական շուկայում Գրանդ Հոլդինգի մասնաբաժնի (շուրջ 50%) աստիճանական նվազումը, ինչը տեղի է ունենում ծխախոտ արտադրողների եւ ներմուծողների հարկման նույն ռեժիմի անցնելու հետ կապված:
«Հարկային փոփոխությունների արդյունքում մենք կորցնում ենք էժան սեգմենտը, եւ բնական է, որ շուկայական մասնաբաժինը Հայաստանում նվազում է եւ շարունակելու է նվազել», - ասել է Հրանտ Վարդանյանը, հավելելով, որ տեղական շուկայում սպառվում է ընկերության արտադրանքի փոքր մասը միայն, եւ դա առանձնապես չի խանգարում ընկերությանը  միաժամանակ ավելացնել արտադրության ծավալները:

Гранд Холдинг существенно увеличивает производство и экспорт табака
Экспорт компаний Гранд Тобакко и Интернейшнл Масис Табак, входящих в Гранд Холдинг, в 2012 году почти в 3 раза увеличился по сравнению с предыдущим годом и составил $40.6 млн. или (377.9 тыс. коробок сигарет по сравнению с 130.2 тыс. в 2011), заявил сегодня президент холдинга Грант Варданян.
В тот же период импорт табака в Армению составил 272.9 тыс. коробок.
Подытоживая результаты Холдинга в 2012 году, Грант Варданян сказал, что в 2012 году продукция Гранд Тобакко и Интернейшнл Масис Табак экспортировалась в 22 страны.
«В 2008-2012гг. капитальные вложения холдинга составили около $51,56 млн., из которых почти $12 млн. – в 2012 году. Если в конце 1980-ых объединение “Армтабак” ежегодно производило 12 млрд. штук сигарет, что было самым высоким показателем, зарегистрированным в Советской Армении, то в 2012 году две компании, входящие в состав “Гранд Холдинга”, произвели 17 млрд. штук сигарет”,- сказал Грант Варданян и добавил, что в середине 2014 года годовая производительная мощность холдинга уже составит 35 млрд. штук сигарет с фильтром, соответствующим международным стандартам, из которых минимум 30 млрд. будут экспортироваться.
Грант Варданян посчитал естественным постепенное снижение доли “Гранд Холдинга” на армянском рынке табака (около 50%), что происходит в связи с переходом на одинаковый с импортерами режим налогообложения.
“В результате налоговых изменений мы теряем дешевый сегмент, и естественно, что рыночная доля в Армении снижается и будет продолжать снижаться»,- сказал Грант Варданян, добавив, что на местном рынке потребляется лишь небольшая часть продукции компании, и это особо не мешает компании одновременно увеличивать объемы производства.