ՎԶԵԲ-ը Կոնվերս Բանկին կտրամադրի $ 5 մլն-ին համարժեք սինթետիկ վարկ
ՎԶԵԲ-ի եւ Կոնվերս Բանկի միջեւ այսօր ստորագրվել է $ 5 մլն համարժեք ՀՀ դրամ գումարի չափով սինթետիկ վարկի պայմանագիր:
Վարկի գումարն ուղղվելու է միկրո, փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը:
«Այս վարկը հնարավորություն կտա փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին ֆինանսավորել ազգային արժույթով, որը կզսպի արտարժույթի ռիսկը ձեռնարկությունների համար: Վարկի գումարը $ 5 մլն է, բայց ֆիքսվելու է որպես դրամային պարտք»,-ասել է Կոնվերս բանկի գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Տիգրան Դավթյանը:
Տնտեսվարող սուբյեկտներին ֆինանսավորումը տրվելու է սկսած 13 տոկոսից, կարճաժամկետ ֆինանսավորման դեպքում տոկոսադրույքը ավելի ցածր կարող է լինել, վարկը տրամադրվում է մինչեւ 5 տարի մարման ժամկետով:
Վարկը կտեղաբաշխվի 2013-ի ընթացքում:
Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ ներկայումս բանկը ՓՄՁ-ներին տրամադրում է դրամային եւ դոլարային վարկեր, որոնց  կարճաժամկետ ֆինանսավորումը սկսում է 8 տոկոսից:
«Այս վարկը համապատասխանում է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի կողմից իրականացվող ռազմավարությանը, որով կարեւորվում է մասնավոր հատվածի աջակցությունը հատկապես միկրո, փոքր եւ միջին բիզնեսի օժանդակությունը: Մինչ այսօր Կոնվերս Բանկի հետ ունեցել ենք արդյունավետ համագործակցություն, համոզված եմ, որ այս մեկն ավելի արդյունավետ կլինի»,-նշել է ՎԶԵԲ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:

ЕБРР предоставит Конверс Банку синтетический кредит на $5 млн.
«Данный кредит даст возможность финансировать малые и средние предприятия в национальной валюте, что сдержит валютный риск для предприятий. Сумма кредита - $5 млн., но она будет зафиксирована в качестве долга в армянских драмах”,- заявил исполнительный директор, председатель правления Конверс Банка, Тигран Давтян.
Бизнес-субъектам финансирование будет предоставляться начиная с 13%, в случае краткосрочного финансирования процентная ставка может быть еще ниже, кредит предоставляется со сроком погашения до 5 лет.
Кредит будет распределен в течение 2013 года.
Тигран Давтян отметил, что на данный момент банк предоставляет МСБ кредиты в драмах и долларах, краткосрочное финансирование начинается с 8%.
“Этот кредит соответствует стратегии ЕБРР в Армении, согласно которой важное значение имеет содействие частному сектору, в частности, поддержка микро, малого и среднего бизнеса. До сегодняшнего дня мы эффективно сотрудничали с Конверс Банком, и я уверен, что на этот раз сотрудничество будет еще более результативным”,- отметил руководитель ереванского офиса ЕБРР Валериу Разлог.