Առէկսիմբանկը մոտ 2 անգամ ավելացրել է ՓՄՁ վարկավորման պորտֆելը
Վերջին երկու տարիներին Առէկսիմբանկ Գազպրոմբանկի Խմբի ՓՄՁ վարկային պորտֆելը աճել է 3,800 մլն-ից մինչև 7,400 մլն դրամ ՀՀ դրամ, ասել է բանկի ՓՄՁ վարկավորման բաժնի պետ Մարտին Թորոսյանը:
Ըստ նրա, Եվրասիական Զարգացման Բանկի հետ այս տարի $10 մլն-ի կնքված պայմանագրի արդյունքում վեց ամսվա ընթացքում բանկը գերակատարել է պայմանագրի պայմանները` ՓՄՁ-ներին տրամադրելով թվով 17 վարկ:
«Այսօրվա դրությամբ, մեր կողմից ֆինանսավորվող ավանդական ոլորտներն են տրանսպորտը, շինարարությունը, առևտուրը, ծառայությունները: Ուրախալի է այն փաստը, որ վերջերս 10%-ի չափով աճել են արտադրության ոլորտների վարկավորման ծավալները», - ասել է Մարտին Թորոսյանը:
Անդրադառնալով ՓՄՁ ֆինանսավորման Համաշխարհային բանկի ծրագրին, որի մասնակիցն է նաեւ Առէկսիմբանկը, նա ասել է, որ եթե 2011թ. նոյեմբերի վերջին ՀԲ վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է 1 մլրդ 11 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր գումարի թվով 94 վարկ, ապա 2012թ. նույն ժամանակահատվածում արդեն տրամադրվել է 1 մլրդ 571 մլն ՀՀ դրամի 159 վարկ:
2013 թ. բանկը մտադիր է շուրջ 1 մլրդ դրամի պայմանագիր ստորագրել Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) հետ` գյուղատնտեսության վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում:

За 2 года Арэксимбанк почти вдвое увеличил кредитование МСБ
За последние два года портфель кредитования МСБ Арэксимбанка Группы Газпромбанка вырос с 3,800.0 млн до 7,400.0 млн драмов, сказал начальник отдела кредитования МСБ банка Мартин Торосян.
По его словам, в результате подписания в текущем году договора на $10 млн с Евразийским банком развития (ЕАБР), банк за 6 месяцев перевыполнил условия договора, выдав 17 кредитов МСБ.
«Традиционные сферы, которые мы финансируем, это - транспорт, строительство, торговля, услуги населению. Не может не радовать тот факт, что в последнее время примерно на 10% выросло кредитование сфер производства», - сказал Мартин Торосян.
Обращаясь к программе финансирования МСБ Всемирного банка, в которой принимает участие Арэксимбанк, Мартин Торосян сказал, что если на конец ноября 2011 года по данной программе банком было выдано 94 кредита на общую сумму 1 млрд 11 млн драмов, то на этот же период 2012 года выдано уже 159 кредитов на общую сумму 1 млрд 571 млн драмов.
В 2013 банк расчитывает подписать договор с Международным фондом сельскохозяйственного развития IFAD по программе рефинансирования сельского хозяйства на сумму около 1 млрд драмов.