Միգրանտներն այս տարի տուն կփոխանցեն $406 մլրդ
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2012 թվականի տվյալներով միգրանտները զարգացող երկրներից տուն կփոխանցեն $406 մլրդ, ինչը 6,5%-ով բարձր է անցյալ տարվա ցուցանիշից, հաղորդում է Finmarket-ը` վկայակոչելով Bloomberg-ը:
Համաշխարհային բանկի գնահատականներով, դեպի Հնդկաստան պաշտոնական փոխանցումների ծավալը կկազմի $70 մլրդ, երկրորդ տեղը կզբաղեցնի Չինաստանը ($66 մլրդ.), իսկ երրորդ տեղը կիսում են Ֆիլիպինները եւ Մեքսիկան ( $24 մլրդ դոլար)
2011 թվականի տվյալներով, երկրի ՀՆԱ-ի նկատմամբ միգրանտների եկամուտներն ամենաէականն էին Տաջիկստանում`47%:
Մեդիամաքս-ին վերջերս տված հարցազրույցում UNISTREAM միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգի նախագահ Սուրեն Հայրիյանը` խոսելով աշխատանքային միգրանտներից դրամական փոխանցումների շուկայի կախվածության մասին, նկատել էր.
«Դրամական փոխանցումների շուկայի ֆունդամենտալ հիմքը տարբեր երկրներում,  աշխարհի տարբեր մասերում եւ անգամ մեկ երկրի շրջանակում բնակվող մարդկանց կենսամակարդակի տարբերությունն է: Հենց այս տարբերությունն է հանգեցնում  միգրացիայի, մասնավորապես, աշխատանքային: Պարզ է, որ բոլոր միգրանտներից  հենց աշխատանքայինների ձեռքերում է գտնվում միջոցների մեծ մասը եւ, հետեւաբար, հենց նրանք են ձեւավորում դրամական փոխանցումների հոսքերի հիմնական մասը: Այդ պատճառով էլ ամբողջ աշխարհում նրանք հանդիսանում են այդ շուկան ձեւավորող հարթակը:
ԱՊՀ-ն բացառություն չէ: Համաշխարհային ցուցանիշների համեմատ, տարբերություններն այստեղ չնչին են: Մեր հաշվարկներով, դրամական փոխանցումների պահանջարկի ավելի քան 80%-ը բաժին է հասնում աշխատանքային միգրանտներին»:

Мигранты из развивающихся стран переведут домой $406 млрд
Ереван/Медиамакс/. По итогам 2012 года мигранты из развивающихся стран переведут домой $406 млрд, что на 6,5% выше показателя прошлого года, cообщает Finmarket cо ссылкой на Bloomberg.
По оценкам Всемирного Банка, объем официальных переводов в Индию будет самым значительным и составит $70 млрд, второе место займет Китай  ($66 млрд.), а третью строчку разделят между собой Филиппины и Мексика (по  $24 млрд)
По итогам 2011 года, доходы мигрантов по отношению к ВВП страны были самыми значительными у Таджикистана - 47%.
В недавнем интервью Медиамакс президент международной системы денежных переводов UNISTREAM  Сурен Айриян, говоря о зависимости рынка денежных переводов от трудовых мигрантов отмечал:
«Фундаментальная основа рынка денежных переводов - разница в уровнях жизни людей в разных странах и регионах мира и даже в рамках отдельной страны. Именно эта разница обуславливает миграцию и, в частности, трудовую миграцию. Понятно, что среди всех мигрантов именно в руках трудовых мигрантов находится большее количество средств, и, следовательно, именно они формируют основную массу денежных потоков в сфере переводов. В силу чего они и являются основной формирующей платформой этого рынка во всем мире.
СНГ не является исключением из правил. По сравнению с мировыми показателями, отличия на этом рынке лишь незначительные. По нашим подсчетам, более 80% спроса на денежные переводы здесь приходится на трудовых мигрантов».