ԱՐՄԵՆԱԼ-ն ամփոփել է 2012 թ. առաջին կիսամյակի արդյունքները
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2012 առաջին կիսամյակում ՌՈՒՍԱԼ միացյալ ընկերության կազմում ընդգրկված Երեւանի  ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը թողարկել  է   12630,1 տոննա արտադրանք, ինչը 3.7% պակաս է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Ինչպես Միդիամաքս-ին հայտնել են ԱՐՄԵՆԱԼ-ում, արտադրության որոշ կրճատումը կապված է անցած ձմեռ սեւծովյան այն նավահանգիստներում հաստատված եղանակային արտակարգ պայմանների հետ, որոնց միջոցով ԱՐՄԵՆԱԼ-ին հումք է առաքվում ՌՈՒՍԱԼ-ի գործարաններից: Մասնավորապես, աննախադեպ սառնամանիքների պատճառով երկարաժամկետ ընդհատվել էր ծովագնացությունը Նովոռոսիյսկ-Փոթի եւ Նովոռոսիյսկ-Բաթումի ուղղություններով:
2012 թ. հունվար-հունիս ամիսներին գործարանը պետբյուջե է վճարվել է 672,85 մլն դրամ, ինչը  11,1% ավելի է անցյալ տարվա նույն ցուցանիշից: Պարտադիր սոցիալական ապահովագրությանը կատարված վճարումներն աճել են 12,0% եւ  հասել 137,85 մլն դրամի:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում գործարանի միջին աշխատավարձը ավելացել է 5%-ով եւ կազմել 262 105 դրամ: Աշխատավարձի ինդեքսավորման նպատակով ԱՐՄԵՆԱԼ-ի անձնակազմին հունվար-հունիս ամիսներին վճարվել է 20 հազար դոլարից ավելի (2011 թ. առաջին կիսամյակում աշխատավարձը չի ինդեքսավորվել):
Ընթացիկ ժամանակահատվածում դոտացիոն անվճար սննդի կազմակերպման համար հատկացվել է 147 հազար դոլար, որը 2,55 անգամ ավելի է անցյալ տարվա նույն ցուցանիշից:

АРМЕНАЛ обобщил итоги первого полугодия 2012 года
Ереван/Медиамакс/. В первом полугодии 2012 года ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ, входящий  в Объединенную компанию  РУСАЛ, произвел 12 630,1 тонн продукции, что на 3.7% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Как сооблищи Медиамакс в АРМЕНАЛ-е, некоторое сокращение производства связано с форс-мажорными метеорологическими условиями минувшей зимы в черноморских портах, через которые на АРМЕНАЛ поставляется сырье с заводов РУСАЛ-а. В частности, в силу  беспрецендентных холодов надолго прерывалось морское сообщение на линиях Новороссийск-Поти и Новороссийск-Батуми.
За январь-июнь 2012 года завод выплатил в бюджет Армении 672,85 млн драмов, что на 11,1% выше аналогичного прошлогоднего показателя. Отчисления в Республиканский фонд социального страхования выросли на 12,0% и достигли 137,85 млн драмов.
За отчетный период средняя заработная плата по заводу увеличилась на 5% и составила 262 105 драмов. В порядке индексации заработной платы персоналу АРМЕНАЛ-а в течение января-июня с.г. выплачено более 20 тысяч долларов (в первом полугодии 2011 г. зарплата  не индексировалась).
На организацию дотационного бесплатного питания за отчетный период выделено 147 тыс. долларов, что в 2,55 раза больше аналогичного прошлогоднего показателя.