Կառավարության որոշումը չի բերի ԱրԱրԱՏ կոնյակների տեխնոլոգիական ճշգրտմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայկական կոնյակների եւ կոնյակի սպիրտների տեխնիկական կանոնակարգում փոփոխությունների մասին որոշումը, հավանաբար, ուղղված է սպառողների իրավունքների պաշտպանության ուժեղացմանը, Մեդիամաքս-ին հայտնել են Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) մամլո ծառայությունում՝ մեկնաբանելով հուլիսի 12-ին ընդունված կառավարության համապատասխան որոշումը:
Ի թիվս այլ փոփոխությունների, այնտեղ խստացվել են կոնկայի եւ կոնյակի սպիրտների անվտանգության պահանջները, մասնավորապես, իջեցվել է մեթանոլի թույլատրելի առավելագույն պարունակության աստիճանը, նշել են ԵԿԳ-ում:
«Նոր փաստաթուղթը, անկասկած, մոտեցնում է հայկական կոնյակի արտադրության որակը միջազգային ստանդարտներին: Ավելին, նոր կանոնակարգը ոչ միայն որակապես փոխել է գնահատման ցուցիչները, այլ նաեւ սահմանել է բնութագրի նոր չափանիշներ», - հայտնել են մամլո ծառայությունում:
Մեկնաբանելով նոր կանոնակարգի հնարավոր ազդեցությունը ԵԿԳ արտադրանքի վրա, գործարանում նշել են, որ կառավարության որոշումը չի բերի ԱրԱրԱՏ կոնյակների տեխնոլոգիական ճշգրտմանը, քանի որ դրանք ի սկզբանե արտադրվել են միջազգային նորմերին համապատասխան:

Решение правительства не приведет к технологической коррекции коньяков АрАрАТ
Ереван /Медиамакс/. Решение о внесении изменений в технических регламент армянских коньяков и коньячных спиртов, очевидно, нацелено на большую защиту интересов потребителей, сказали Медиамакс в пресс-службе Ереванского коньячного завода, комментируя решение правительства Армении, принятое 12 июля.
Среди прочих изменений, в нем ужесточены показатели безопасности армянского коньяка и коньячных спиртов, в частности, снижен показатель предельно допустимого содержания метанола, пояснили в ЕКЗ.
«Предписания нового документа бесспорно приближают нормы производства армянского коньяка к действующим международным стандартам. Более того, новый регламент не только качественно изменил параметры оценки, но и установил новые критерии характеристики», - сказали в пресс-службе.
Комментируя возможное влияние изменения регламента на производство ЕКЗ, в пресс-службе отметили, что решение правительства  не приведет к технологической коррекции коньяков АрАрАТ, так как они изначально производились в соответствии с международными нормами.