Facebook-ի հիմնադիրը հիփոթեքի ռեկորդային տոկոսադրույք է ստացել
Երեւան: Մեդիամաքս: Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը վերաձեւակերպել է հիփոթեքային վարկը` բանկերից ստանալով ռեկորդային` տարեկան 1,05% տոկոսադրույք:
Ինչպես հաղորդում է RBC daily-ն` վկայակոչելով Bloomberg-ը, անցյալ տարի Պալո-Ալտոյում (Կալիֆոռնիա) Ցուկերբերգը տուն է գնել, որի համար արդեն երկրորդ տարի է հիփոթեք է վճարում:
$ 5,95 մլն-ի հիփոթեքային վարկը 30 տարի ժամկետով է ձեւակերպված:
Այսօր հիփոթեքային վարկով միջին տոկոսադրույքը շարքային ամերիկացու համար է կազմում 2,69% ` նման տոկոսը հնարավոր է Դաշնային պահուստային համակարգի քաղաքականության շնորհիվ:
Ցուկերբերգի տոկոսադրույքը դժվար թե գերազանցի գնաճի տեմպը: «Երբ դուք կարող եք բանկից գնաճից ցածր վարկ վերցնել, դա նշանակում է, որ դուք այն անվճար եք վերցնում», - նշել է Bankrate Inc-ի ավագ ֆինանսական վերլուծաբան Գրեգ Մաքբրայդը:
Bloomberg-ի փորձագետները վստահ են, որ բանկը նման առատաձեռն քայլի է գնացել Ցուկերբերգի հանդեպ, քանի որ $ 14 մլրդ կարողության ունեցողը ցանկացած պահին կարող է կանխիկ գնել տունը:

Цукерберг добился рекордной ставки ипотеки
Ереван /Медиамакс/. Основатель Facebook Марк Цукерберг переоформил ипотечный кредит, сумев добиться у банков рекордной годовой процентной ставки 1,05%.
Как сообщает RBC daily со ссылкой  Bloomberg, в прошлом году в Пало-Альто (штат Калифорния) Цукерберг приобрел дом, за который уже второй год выплачивает ипотеку.
Ипотечный кредит размером в $ 5,95 млн оформлен сроком на 30 лет.
Сегодня средняя ставка по ипотечному кредиту для рядового американца составляет 2,69% - такой минимальный процент возможен благодаря политике Федеральной резервной системы.
Процентная ставка Цукерберг вряд ли превысит темп инфляции. «Когда вы можете взять кредит у банка по ставке ниже инфляции - это значит, что вы занимаете бесплатно», - отметил старший финансовый аналитик Bankrate Inc Грег Макбрайд.
Эксперты Bloomberg уверены, что в отношении Цукерберга банк пошел на такой щедрый шаг, поскольку обладатель состояния в $ 14 млрд в любой момент может выкупить дом за наличные.