ՎՏԲ-Հայաստան բանկը շարունակում է ֆինանսավորել հանքաարդյունաբերությունը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Տեղի է ունեցել Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արդիականացված, ժամանակակից տեխնիկայով ավտոմատացված նոր մասնաշենքի բացումը: Ձեռնարկության արդիականացման գործընթացը սկսվել էր 2009թ.-ի դեկտեմբերին` ՎՏԲ-Հայաստան բանկ-ի ակտիվ մասնակցության շնորհիվ:
Ինչպես նշել է ՎՏԲ-Հայաստան բանկ-ի գլխավոր տնօրենի-տնօրինության նախագահի ժ/պ Յուրի Գուսեւը, «մենք համագործակցում ենք  Հայաստանի հանքամետալուրգիական ոլորտի առաջատար ընկերությունների հետ եւ ապագայում պլանավորում ենք շարունակել ներդրումեր կատարել ՀՀ-ում տվյալ ոլորտը զարգացնելու ուղղությամբ»:
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 100% բաժնետերը ACMC ՍՊԸ-ն է, որը հանդիսանում է  ԳեոՊրոՄայնինգ խմբի դուստր ընկերություն: Ընկերությունը զբաղվում է հանքարդյունաբերությամբ, մասնավորապես` պղնձի խտանյութի եւ մոլիբդենի արտադրությամբ:

Банк ВТБ (Армения) продолжает активно финансировать горно-металлургическую отрасль
Ереван/Медиамакс/. В рамках модернизации ЗАО «Агаракского медно-молибденового комбината» состоялось открытие нового корпуса обогатительной фабрики. Комбинат начал модернизацию еще в декабре 2009 года при активном участии ЗАО «Банк ВТБ (Армения)».
Как отметил и/о генерального директора-председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Юрий Гусев: «Мы  взаимодействуем с передовыми предприятиями горно-металлургической отрасли Армении и в дальнейшем планируем  продолжать инвестирование в развитие горно-добывающей отрасли Армении».
Агаракский медно-молибденовый комбинат является крупным производственным комплексом Мегрийского региона Сюникской области Армении. Начиная с 2007г. 100% владельцем компании является ACMC Ltd - дочерняя компания группы GeoProMining.