ԱՄՀ-ն հաստատել է $56 մլն-ի հատկացումը Հայաստանին
Երեւան: Մեդիամաքս: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհուրդը հաստատել է Հայաստանին $56,1 մլն հատկացնելու որոշումը` Extended Fund Facility (EFF)-ի եւ Extended Credit Facility (ECF)-ի ընդլայնված ֆինանսավորման ծրագրերի շրջանակներում երկրում վարվող տնտեսական քաղաքականության երրորդ վերանայման արդյունքներով:
Որոշումը ՀՀ կառավարությանը հնարավորություն է տալիս հիմնադրամի կողմից հաստատված միջոցներից ստանալ հերթական տրանշը $56,1 մլն-ի չափով` հասցնելով ստացված միջոցների ծավալը $224,3 մլն-ի (144.8 մլն SDR): 2010-ին ԱՄՀ-ի գործադիր խորհրդի կողմից հաստատված եռամյա ծրագրի տվյալների շրջանակներում ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կազմում է 266,8 մլն SDR կամ  $413,4 մլն: Վարկային միջոցները հատկացվում են տնտեսության խթանման նպատակով` 10 տարով 5.5 տարվա արտոնյալ ժամկետով եւ զրոյական դրույքաչափով:
ԱՄՀ-ի գործադիր փոխտնօրեն Նեմատ Շաֆիկը  (Nemat Shafik) գոհունակություն է հայտնել ՀՀ իշխանությունների դրամավարկային քաղաքականության կապակցությամբ, որոնք կարողացել են զսպել բարձր գնաճը եւ միաժամանակ վերականգնել հետճգնաժամային տնտեսությունը:
ԱՄՀ-ն բավարարված է նաեւ 2011-ին բյուջետային դեֆիցիտի նվազեցմամբ, ինչպես նաեւ ողջունում է 2012-ի հարկային օրենսդրական փաթեթը, որով նախատեսվում է հարկային մուտքերի աճ 101 մլրդ դրամի չափով (շուրջ $260 մլն):
Հիմնադրամը նշում է Հայաստանում կառուցվածքային բարեփոխումների անհրաժեշտությունը: «Լայնածավալ բարեփոխումները պետք է կենտրոնացած լինեն գործարար միջավայրի բարելավման, մրցակցության խթանման, տնտեսության ավելի մեծ արդյունավետության եւ արտահանման աճի վրա», - ասել է Նեմատ Շաֆիկը` նշելով տեղական շուկայում «վճռորոշ բեկման» անհրաժեշտությունը կարգավորման կրճատման, թափանցիկության եւ մրցակցության բարձրացման ուղղությամբ»:
ԱՄՀ-ն նշում է, որ Հայաստանը բախվում է արտաքին ռիսկերին, որոնք կարող են սրել երկրի ներկայիս խոցելիությունն այն պայմաններում, երբ ավելացված պետական պարտքը սահմանափակում է տնտեսական աճի ֆիսկալ խթանման հնարավորությունները: Նման պայմաններում  ԱՄՀ-ն ընդգծում է իշխանությունների կողմից ժամանակին եւ խելամտորեն իրականացվող քայլերի կարեւորությունը` երկրում արտարժույթի ավելի ճկուն փոխարժեք, ինչպես նաեւ գործարար միջավայրի եւ մրցակցության բարելավման նպատակով կայուն առաջընթաց ապահովելու ուղղությամբ:

МВФ утвердил выделение Армении $56 млн.
Ереван/Медиамакс/. Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) утвердил выделение Армении $56,1 млн. по итогам третьего обзора результатов экономической деятельности страны в рамках программ фонда по расширенному финансированию Extended Fund Facility (EFF) и Extended Credit Facility (ECF).
Решение позволяет правительству Армении получить очередной транш из утвержденных фондом средств в размере $56,1 млн., доведя тем самым сумму полученных средств до $224,3 млн. (144.8 млн. SDR). Общий объем финансирования в рамках данных трехлетних программ, утвержденных исполнительным советом МВФ в 2010г., составляет 266,8 млн. SDR или $413,4 млн. Кредитные средства выделяются с целью стимулирования экономического роста сроком на 10 лет с 5.5 летним льготным периодом по нулевой ставке.
Заместитель управляющего директора МВФ Немат Шафик (Nemat Shafik) выразила удовлетворение монетарной политикой властей Армении, которые смогли сдержать высокую инфляцию и одновременно обеспечить посткризисное восстановление экономики.
МВФ выражает также удовлетворение снижением в 2011г. бюджетного дефицита, а также приветствует законодательный пакет по налогообложению на 2012г., предусматривающий рост налоговых поступлений на 101 млрд. драмов  (около $260 млн.).
Фонд отмечает необходимость структурных реформ в Армении. “Широкомасштабные реформы дожны быть нацелены на улучшение делового климата, стимулирование конкуренции, большую продуктивность экономики и рост экспорта”,- сказала Немат Шафик, отметив необходимость “решающего прорыва” по сокращению регулирования, повышения прозрачности и конкуренции на местном рынке.
МВФ отмечает, что Армения сталкивается с растущими рисками, идущими извне, которые могут обострить ее нынешнюю уязвимость в условиях, когда выросший государственный долг ограничивает возможности фискального стимулирования экономического роста. В данных условиях МВФ подчеркивает важность своевременных и разумных шагов со стороны властей по обеспечению более гибкого валютного курса и устойчивого прогресса по улучшению делового климата и конкуренции в стране.