AmEx-ով կատարվում է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի քարտային գործարքների 26%-ը
Երեւան/Մեդիամաքս/. American Express Gold քարտերով կատարված գործարքների 70%-ը վճարումներ են ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում, մինչդեռ հայաստանյան այլ քարտերի դեպքում այդ ցուցանիշը շուրջ 10% է, այսօր ասել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ամփոփելով այսօր Երեւանում բանկի կողմից AmEx քարտերի թողարկման առաջին տարին, Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ Հայաստանում իրականացվել է AMEX քարտերով գործարքների 45%-ը:
Նա տեղեկացրել է, որ, նպատակ ունենալով խրախուսել  Հայաստանում AMEX Gold քարտով վճարումների կատարումը, բանկն այս տարվա դեկտեմբերին կրկնապատկելու է քարտով Հայաստանում գնումների դիմաց MR (Membership rewards)  պարգեւատրումների շրջանակներում տրամադրվող միավորները:
Բանկի քարտային կենտրոնի պետ Լիլիթ Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ AmEx Gold քարտատերերի կողմից առ այսօր կուտակվել է ավելի քան 8 մլն MR միավոր, որոնք բավարար են AmEx պարգեւատրումների տեսականուց 100 նոութբուք ձեռք բերելու համար:
Ստեփան Գիշյանը տեղեկացրել է նաեւ AmEx Gold քարտատերերի համար նախատեսված նոր՝ «Օժանդակություն ճանապարհին» ծառայության մասին. «Դեկտեմբեր ամսից գործարկվող այս ծառայությունը թույլ կտա քարտատերերին Հայաստանի ողջ տարածքում օգտվել մեքենայի տարհանման ծառայությունից: Ծառայությունը տարեկան երկու անգամ տրամադրվելու է անվճար»,- ասել է Ստեփան Գիշյանը:
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ը միակն է Հայաստանում, որն իրականացնում է միջազգային քարտային շուկայի 3 խոշորագույն քարտային համակարգերի (Visa, MasterCard եւ AmEx) քարտերի թողարկումը եւ սպասարկումը:
Բանկը սպասարկում է American Express քարտեր 2010թ. սկզբից, իսկ անցյալ տարվա նոյեմբերից դարձել է Հայաստանում American Express Gold քարտերի բացառիկ թողարկողը: Այս տարվա սեպտեմբերի 30-ին բանկը հայտարարել է նաեւ American Express Blue քարտերի թողարկման մեկնարկի մասին:
Բանկն առաջատարն է Հայաստանում թողարկված քարտերի եւ քարտային շրջանառության ծավալներով՝ ունենալով ընդհանուր առմամբ 112 հազ. թողարկված քարտ: Ստեփան Գիշյանի խոսքերով, AmEx քարտերով կատարվում է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ի քարտային գործարքների 26%-ը:

AmEx обеспечивает 26% карточных сделок АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА
Ереван/Медиамакс/. 70% сделок по карточкам American Express Gold – это сделки по оплате товаров и услуг в Армении и за рубежом, в то время как в случае других пластиковых карт, выпускаемых в Армении, данный показатель составляет около 10%, сказал сегодня генеральный исполнительный директор АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА Степан Гишян.
Как сообщает Медиамакс, подытоживая сегодня в Ереване первый год выпуска банком карт AmEx, Степан Гишян заявил, что в Армении было совершено 45% сделок по данным картам.
Он сообщил, что с целью поощрения платежных сделок по картам AMEX Gold в Армении, в декабре этого года банк удвоит баллы, начисляемые за платежи по картам в рамках программы MR (Membership rewards).
Начальник карточного центра банка Лилит Геворгян сообщила, что по сегодняшний день держателями карт AmEx Gold было накоплено более 8 млн MR баллов, чего достаточно для приобретения 100 ноутбуков из ассортимента призов AmEx.
Степан Гишян сообщил также о новой услуге “Помощь на дороге”, предусмотренной для держателей карт AmEx Gold. “Данная услуга, которая будет запущена в декабре, позволит держателям карты пользоваться услугой эвакуации машины на всей территории Армении. Услуга будет предоставляться бесплатно два раза в год”,- сказал Степан Гишян.
АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНК - единственный банк в Армении, который выпскает и обслуживает карты трех крупнейших карточных систем (Visa, MasterCard и AmEx).
Банк обслуживает карты American Express с начала 2010 года, а с ноября прошлого года стал эксклюзивным эмитентом карт American Express Gold в Армении. 30 сентября этого года банк также заявил о старте выпуска карт American Express Blue.
Банк является лидером по объему выпущенных карт и карточному обороту, имея в целом 112 тыс. эмитированных карт. По словам Степана Гишяна, по AmEx выполняется 26% карточных сделок АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛ БАНКА.