Դրամի կտրուկ տատանումներ մոտակա ամիսներին չեն լինի, կարծում են ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ում
Երեւան/Մեդիամաքս/.  Դրամի արժեւորումը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ պայմանավորված է ինչպես ԱՄՆ հնարավոր դեֆոլտի սպասումներով, այնպես էլ Հայաստանի ներքին տնտեսական գործոններով, այսօր Մեդիամաքս-ին ասել է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը:
Ըստ նրա, դրամի արժեւորման ներքին գործոնները հիմնականում արժույթի նկատմամբ պահանջարկի եւ առաջարկի ժամանակավոր անհամապատասխանություններն են:
«Կարծում եմ, մոտակա ամիսներին դրամը կայուն կլինի եւ կտրուկ տատանումներ չեն գրանցվի ոչ արժեւորման, եւ ոչ էլ արժեզրկման ուղղությամբ», - ասել է Դավիթ Հարությունյանը:
Հուլիսի 28-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕէՄԷՔՍ Արմենիա»-ի արտարժութային հարթակում հայկական դրամն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ արժեւորվել է 0,32%-ով (1.17 կետով)` մեկ դոլարի դիմաց կազմելով 363.64 դրամ: 2010թ. նույն օրվա հետ համեմատ դրամն արժեւորվել դոլարի նկատմամբ է 2%-ով կամ 7,68 կետով:

Резких колебаний драма в ближайшие месяцы не будет, считают в АРАРАТБАНК-е
Ереван/Медиамакс/. Укрепление драма по отношению обусловлено как ожиданиями возможного дефолта в США, так и внутренними экономическими факторами Армении, сказал сегодня Медиамакс заместитель исполнительного директора АРАРАТБАНК-а Давид Арутюнян.
По его словам, внутренние факторы ревальвации драма представляют собой главным образом временные несоответствия спроса на валюту и ее предложения.
«Считаю, что в ближайшие месяцы драм будет стабилен: резких колебаний не предвидится ни в сторону укрепления, ни в сторону ослабления», - сказал Давид Арутюнян.