«Լիդեռ» համակարգը «ծայրահեղ տարակուսանք» է հայտնել ՀՀ ԿԲ որոշման կապակցությամբ
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդեռ» դրամական փոխանցումների համակարգն այսօր «ծայրահեղ տարակուսանք» է հայտնել Հայաստանում համակարգի գործունեության դադարեցման մասին ՀՀ Կենտրոնական բանկի հայտարարության կապակցությամբ:
«Համակարգը ՀՀ շուկայում գործում է 2003 թվականից: Հայաստանում համակարգի մասնակիցներ են հանդիսանում 8 բանկեր` ավելի քան 200 կետերով: Այս տարիների ընթացքում համակարգի կողմից գործընկեր-բանկերի հանդեպ պարտավորությունների կատարման ձգձգման դեպքեր չեն եղել: Միայն 2011 թվականին Հայաստանում Լիդեռ համակարգով շրջանառությունը մի քանի տասնյակ միլիոն դոլարն է կազմել: Այսպիսով, իր գործունեությամբ Լիդեռ համակարգը ՀՀ ֆինանսական համակարգի եւ տնեսության կայունությանը չի սպառնում, ինչպես նշված էր հայտարարության մեջ: Հայաստանում գործընկեր-բանկերի հետ աշխատանքի ողջ ընթացքում «Լիդեռ» ընկերությունը տեխնիկական պատճառներով միայն մեկ անգամ է դադարեցրել աշխատանքը ՀՀ բանկերից մեկի հետ: ՀՀ ԿԲ որոշման մասին հայտարարելու պահին համակարգի ղեկավարությունը բանակցություններ էր վարում այդ բանկի հետ` աշխատանքի վերականգնման ժամկետների կապակցությամբ: Լիդեռ համակարգի ղեկավարությունը հույս է հայտնում, որ տվյալ թյուրիմացության պատճառ դարձած բոլոր հնարավոր հակասությունները մոտ ժամանակներս կկարգավորվեն», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հուլիսի 11-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշում էր ընդունել ուժը կորցրած ճանաչել «Լիդեռ» արտասահմանյան վճարահաշվարկային համակարգին մասնակցության վերաբերյալ ԿԲ կողմից տրված թույլտվությունները:
«ԿԲ կողմից պարզվել է, որ «Լիդեռ» ոչ բանկ վարկային կազմակերպություն ՓԲԸ` 2008 թ. սկսած պարբերաբար դադարեցրել է ՀՀ տարածքում գործող մասնակից բանկերի տարածքային որոշ ստորաբաժանումների սպասարկումը: Նման համակարգում հայաստանյան մասնակիցների մասնակցությունը վտանգում է ֆինանսական համակարգի կայունությունը եւ (կամ) իրացվելիությունը եւ (կամ) վճարունակությունը», - նշել էին ԿԲ-ում:

Система денежных переводов ЛИДЕР выразила «крайнее недоумение» в связи с решением ЦБ Армении
Ереван/Медиамакс/. Система «Международные денежные переводы ЛИДЕР» выразила сегодня «крайнее недоумение» в связи с заявлением ЦБ Армении о приостановлении деятельности системы в стране.
«Система работает на рынке Армении с 2003 года. Участниками системы в Армении являются 8 банков с охватом более 200 пунктов по стране. За эти годы не было случаев задержки в исполнении обязательств со стороны системы перед банками-партнерами. Только в 2011 году обороты по Системе ЛИДЕР в Армении составили несколько десятков миллионов долларов. Таким образом, своей деятельностью Система ЛИДЕР не угрожает стабильности финансовой системы и экономике Армении, как было отмечено в заявлении.
За все время работы с банками-партнерами в стране компания «ЛИДЕР» лишь однажды по техническим причинам приостановила работу с одним из банков Армении. К моменту объявления решения ЦБ Армении руководство Системы вело переговоры о сроках возобновления работы. Руководство Системы ЛИДЕР выражает надежду, что все возможные противоречия, вызвавшие данное недоразумение, будут урегулированы в ближайшее время», - говорится в заявлении.
Медиамакс напоминает, что 11 июля Совет ЦБ Армении признал потерявшими силу разрешения о членстве в иностранной платежно-рассчетной системе «Лидер».
«ЦБ выяснил, что начиная с 2008 года, небанковская кредитная организация ЗАО «Лидер»  периодически прекращала обслуживание некоторых региональных подразделений банков -членов системы, задействованых на территории Армении. Участие армянских участников в подобной системе угрожает стабильности финансовой системы и (или) ликвидности и (или) платежеспособности», - говорилось в сообщении ЦБ.