Դիլիջանը մտադիր է դառնալ ՀՀ ֆինանսական կենտրոնը
Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանն այսօր ասել է, որ նախատեսվում է քաղաքը ֆինանսական կենտրոն դարձնել:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր մամուլի ասուլիսում Արմեն Սանթրոսյանն ասել է, որ մինչեւ այս ծրագրի մեկնարկը Դիլիջանում գործում էին միայն ՎՏԲ-Հայաստան բանկը եւ Արդշինինվեստբանկը, իսկ այժմ իրենց մասնաճյուղերն են բացել նաեւ ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ, ԱՐԱՐԱՏ եւ Ամերիա բանկերը:
Քաղաքապետն ասել է, որ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԿԲ-ին է հանձնվել քաղաքի կենտրոնական գրադարանի շենքը, որը կապիտալ վերանորոգվել է: Նրա խոսքերով, կառուցվում է նաեւ ծառայողական շենք եւ քոթեջային թաղամաս ԿԲ աշխատակիցների համար (100-150 ընտանիք): Ծրագիրը կավարտվի 2013թ. հունվարին:
Արմեն Սանթրոսյանը նաեւ նշել է, որ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները քաղաքում ներդրումային ծրագրեր են իրականացնում հիմնականում զբոսաշրջության ոլորտում:
“Դիլիջանում գործում են երեք տասնյակից ավել հանգստյան տներ, որոնցում մեկօրյա հանգստի արժեքը տատանվում է 3000-ից մինչեւ 150 հազ. դրամ”,- ասել է Դիլիջանի քաղաքապետը:

Дилижан намерен стать финансовым центром Армении
Ереван/Медиамакс/. Мэр города Дилижан Армен Сантросян заявил сегодня, что есть намерение сделать город финансовым центром страны.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции, Армен Сантросян сказал, что до начала данной программы в Дилижане действовали только филиалы “Банка ВТБ-Армения” и “Ардшининвестбанка”, а теперь свои филиалы открыли также “Акба Кредит Агриколь Банк”, “Араратбанк” и “Америабанк”.
Мэр города заявил, что в рамках данной программы Центральному банку Армении передано здание центральной библиотеки Дилижана, которое уже капитально отремонтировано. По его словам, в рамках проекта будет построено также административное здание и котеджный район для сотрудников ЦБ (на 100-150 семей). Программа будет завершена в январе 2013 года.
Армен Сантросян отметил также, что представители частного сектора реализуют в Дилижане инвестиционные программы в основном в сфере туризма.
“В Дилижане действуют более 30 домов отдыха, в которых стоимость отдыха составляет от 3000 до 150 000 драмов за сутки”,- заявил мэр города Дилижан.