Ամերիաբանկը հաղթել է եվրոպական բանկային մրցաշարում
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ամերիաբանկի թիմը հաղթել է եվրոպական բանկերի միջեւ ամեն տարի անցկացվող “Բանկային կառավարման առցանց մրցույթում”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանն այսօր ասել է, որ մրցույթի թեման էր ճգնաժամային պայմաններում վիրտուալ բանկի ակտիվների եւ պասիվների կառավարման արդյունավետությունը եւ Ամերիաբանկի՝ 4 հոգուց բաղկացած թիմը մրցույթում գրավել է առաջին տեղը:
«Մենք լավագույն բանկը ճանաչվեցինք՝ սեփական բաժնետոմսերի շուկայական արժեքի եւ ռիսկերի կառավարման բաղադրիչներով եւ վերջնական ընդհանուր արդյունքով», - ասաց Տիգրան Ջրբաշյանը:
Ըստ նրա՝ մրցույթին մասնակցում էին այնպիսի հեղինակավոր բանկեր, ինչպիսիք եւ հոլանդական ING-ն, չեխական CSOB-ը եւ 36 000-անոց աշխատակազմ ունեցող բելգիական Dexia բանկային խումբը, որն անցած տարի հաղթող ճանաչվեց նույն մրցույթի համաշխարհային եզրափակիչում:
“Բանկային կառավարման առցանց մրցույթի” աշխարհի այս տարվա եզրափակիչում, որը կկայանա օգոստոսին Նյու-Յորքում, Եվրոպան միանձնյա ներկայացնելու է Ամերիաբանկը՝ որպես եվրոպական եզրափակչի հաղթող: Նույն մրցաշարն անցկացվել է Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկաներում, Ասիայում եւ Աֆրիկայում, որոնց հաղթողներն օգոստոսին կմրցեն Ամերիաբանկի հետ:
Բանկային կառավարման այս մրցույթը կազմակերպվել է հոլանդական SimArc NV ընկերության կողմից, Նյու-Յորքի ֆինանսների ինստիտուտի եւ Եվրոպական խնայողական բանկերի խմբի հետ համատեղ: Մրցաշարն անցկացվել է բանկային  FirstB@nk առցանց ծրագրային համակարգի միջոցով:
Ամերիաբանկից մրցույթին մասնակցել են բանկի ռիսկերի կառավարման կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Բարսեղյանը, ակտիվների եւ պասիվների կառավարման բաժնի ղեկավար Հովիկ Խաչատրյանը, ռիսկերի կառավարման գծով գլխավոր մասնագետ Վահրամ Հակոբյանը եւ բանկի ռազմավարության բաժնի ղեկավար Հովհաննես Թորոյանը:

Америабанк победил на европейском банковском конкурсе
Ереван/Медиамакс/. Команда Америабанка победила на ежегодном “Сетевом конкурсе по управлению банком”, который проводится среди европейских банков.
Как сообщает Медиамакс, директор по развитию Америабанка Тигран Джрбашян сообщил сегодня, что идея конкурса была в эффективности управления активами и пассивами виртульного банка в кризисной ситуации, и команда Америабанка, состоящая из 4 человек, заняла в нем первое место. “Мы были признаны лучшими по компонентам “рыночная стоимость своих акций” и “управление рисками”, а также в итоговом результате”, - сказал Тигран Джрбашян.
По его словам, в конкурсе участововали такие авторитетные банки, как нидерландский ING, чешский CSOB и бельгийская банковская группа Dexia с 36-тысячным штатом, которая в прошлом году победила в мировом финале этого конкурса. В мировом финале “Сетевого конкурса по управлению банком”, который пройдет в августе 2011г. в Нью-Йорке, Европу будет единолично представлять Америабанк. С армянским банком будут конкурировать победители аналогичных конкурсов, прошедших в этом году в Северной и Южной Америках, Азии и Африке.
Данный конкурс по банковскому менеджменту организован голландкой организацией SimArc NV совместно с Нью-йоркским финансовым институтом и Европейской группой сберегательных банков. Конкурс был проведен посредством сетевой программной системы FirstB@nk.
От Америабанка в конкурсе приняли участие руководитель отдела по управлению рисками банка Андраник Барсегян, глава отдела управления активами и пассивами Овик Хачатрян, главный специалист по управлению рисками Ваграм Акопян и руководитель отдела стратегии банка Ованес Тороян.