ԱԶՍԲ-ն կկրկնապատկի իր վարկային պորտֆելը Հայաստանում առաջիկա 4 տարիներին
Երեւան, Մեդիամաքս: Առեւտրի եւ զարգացման սեւծովյան բանկը /ԱԶՍԲ/ այսօր Երեւանում ՀՀ բանկերին ու գործարար շրջանակներին ներկայացրել է առաջիկա տարիների իր ռազմավարությունը եւ առեւտրային կառույցների հետ համագործակցության հնարավոր ուղիները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ԱԶՍԲ նախագահ Անդրեյ Կոնդակովն ասել է, որ ներկայումս բանկը բանակցություններ է վարում հայաստանյան 5 բանկերի ֆինանսավորման ուղղությամբ եւ պատրաստ է ՀՀ ֆինանսական հատվածի հետ համագործակցության հետագա ընդլայնմանը:
Անդրեյ Կոնդակովը տեղեկացրել է, որ մինչեւ 2014թ. բանկը մտադիր է Հայաստանում ֆինանսավորել €50 մլն ընդհանուր ծավալի մինչեւ 7 նոր ծրագիր` այդպիսով կրկնապատկելով իր վարկային պորտֆելը Հայաստանում (ներկայումս ԱԶՍԲ-ն Հայաստանում ֆինանսավորում է €51 մլն-ի 10 ծրագիր):
Անդրեյ Կոնդակովը նշել է նաեւ, որ ԱԶՍԲ-ն շարունակում է պահպանել հայաստանյան ընկերությունների կապիտալ մուտք գործելու մտադրությունը Հարավային Կովկասի 3 երկրներում գործող ներդրումային հիմնադրամի կապիտալին մասնակցության միջոցով: ԱԶՍԲ նախագահն ասել է, որ հիմնադրամի ստեղծման աշխատանքներն արդեն ավարտին են մոտենում:
ԱԶՍԲ Հայաստանի ազգային տնօրեն, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանն ասել է, որ ՀՀ կառավարությունը առաջիկա տարիների ԱԶՍԲ ռազմավարության քննարկման ընթացքում բանկի ուշադրությունը հրավիրել է գյուղատնտեսության եւ գյուղատնտեսական ենթակառուցվածքների ֆինանսավորման հնարավորության վրա:
ԱԶՍԲ-ն կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է սեւծովյան տարածաշրջանի 11 երկրների կողմից` այդ երկրների զարգացմանը եւ տարածաշրջանային ինտեգրմանը նպաստող նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով: ՀՀ մասնաբաժինը բանկի կանոնադրական կապիտալում կազմում է 1%, տեսակարար կշիռը կազմակերպության վարկային պորտֆելում` 4.6% (6-րդ տեղը 11 անդամ-երկրների թվում):

ЧБТР удвоит свой кредитный портфель в Армении в ближайшие 4 года
Ереван/Медиамакс/. Черноморский банк торговли и развития (ЧБТР) представил сегодня в Ереване банкам и деловым кругам Армении свою стратегию на ближайшие годы и возможные пути сотрудничества с коммерческими структурами.
Как сообщает Медиамакс, председатель ЧБТР Андрей Кондаков сказал, что в настоящее время банк ведет переговоры по финансированию 5 армянских банков и готов к дальнейшему расширению сотрудничества с финансовым сектором Армении.
Андрей Кондаков сообщил, что до 2014 года банк намерен профинансировать в Армении до 7 новых проектов на общую сумму в €50 млн, таким образом удвоив объем кредитного портфеля по Армении (в настоящее время ЧБТР финансирует в Армении 10 проектов на общую сумму €51 млн).
Андрей Кондаков отметил также, что ЧБТР продолжает придерживаться намерения вхождения в капитал армянских компаний посредством участия в капитале инвестиционного фонда, действующего в 3-х странах Южного Кавказа. Председатель  ЧБТР отметил, что работы по учреждению фонда уже подходят к концу.
Национальный директор ЧБТР по Армении, замминистра финансов Вардан Арамян сказал, что правительство Армении в ходе обсуждения стратегии ЧБТР на ближайшие годы, обратило внимание банка на возможность финансирования сельского хозяйства и сельскохозяйственных инфраструктур.
ЧБТР - организация, учрежденная 11 государствами черноморского региона с целью финансирования проектов, способствующих развитию данных стран и их региональной интеграции. Доля Армении в уставном капитале банка составляет 1%; удельный вес Армении в кредитном портфеле организации – 4,6% (6-е место из 11 стран-участников).