«ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» «Միկա» ընկերությունների խմբին կտրամադրի $20 մլն վարկավորում
Երեւան: Մեդիամաքս: «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» «Միկա» ընկերությունների խմբին կտրամադրի $20 մլն-ի վարկային գիծ տարբեր նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով:
Ինչպես այսօր համաձայնագրի ստորագրման ընթացքում տեղեկացրել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրեն Վալերի Օվսյաննիկովը, վարկի շրջանակներում կֆինանսավորվեն հիմնական միջոցների ձեռքբերման, վերանորոգման եւ արդիականացման ծախսերը, ինչպես նաեւ շրջանառվող միջոցների համալրումը:
Անհրաժեշտության դեպքում կթողարկվեն ակրեդիտիվներ եւ երաշխիքներ` արտաքին առեւտրային պայմանագրերի շրջանակներում ապրանքների ու ծառայությունների արտասահմանյան մատակարարների նկատմամբ «Միկա» ընկերությունների խմբի ֆինանսական պարտավորությունների ապահովման նպատակով:
«Մենք «Միկա» ընկերությունների խումբը միշտ դիտարկել ենք որպես մեր ռազմավարական գործընկերներից մեկը: Այդ համատեքստում վարկի տրամադրման մասին որոշումը ժամանակին ու արդիական է թիրախային ծրագրերի իրականացման գործում աջակցություն ցուցաբերելու տեսանկյունից»,- ասել է Վալերի Օվսյաննիկովը:
Նրա խոսքերով, միջոցների 50%-ը ուղղվելու է ազգային ավիափոխադրողի` «Արմավիա» ընկերության, իսկ մյուս կեսը` «Միկա» խմբի մնացած ընկերությունների զարգացմանը:
«Արմավիա»-ի սեփականատեր, «Միկա» ընկերությունների խմբի նախագահ Միխայիլ Բաղդասարովն ասել է, որ միջոցները օգտագործվելու են, մասնավորապես, Lufthansa ընկերությունից Bombardier ինքնաթիռի ձեռքբերման համար:

Банк ВТБ (Армения) прокредитует группу компаний «Мика» на сумму в $ 20 млн
Ереван/Медиамакс/. Банк ВТБ (Армения) предоставил группе компаний «Мика» кредитно-документарный лимит в размере $20 млн для финансирования различных проектов.
Как сообщил сегодня на церемонии подписания соглашения гендиректор Банка ВТБ (Армения) Валерий Овсянников, в рамках лимита будут профинансированы затраты на приобретение, ремонт и модернизацию основных средств, пополнение оборотных средств.
По мере необходимости будет осуществляться выпуск аккредитивов и гарантий в обеспечении финансовых обязательств группы компаний «Мика» перед зарубежными поставщиками товаров и услуг в рамках внешнеторговых договоров.
«Мы всегда рассматривали группу компаний «Мика» в качестве одного из своих стратегических партнеров. В данном контексте решение о предоставлении лимита является своевременным и актуальным с точки зрения оказания поддержки в реализации целевых программ», - сказал Валерий Овсянников.
По его словам, 50 % средств будут направлены на развитие национального авиаперевозчика – авиакомпании «Армавиа», а другая половина - на развитие остальных компании группы «Мика».
Владелец «Армавиа», председатель группы компаний «Мика» Михаил Багдасаров сказал, что средства, в частности, будут использованы для приобретения самолета Bombardier у компании Lufthansa.