Աշխարհում չկան գնաճի դեմ պայքարի նոր գործիքներ, ասել է Տ. Սարգսյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Գնաճը հայաստանյան կամ վրացական ֆենոմեն չէ, այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այսօր Տիգրան Սարգսյանը իր վրացի պաշտոնակից Նիկա Գիլաուրիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, ով մեկօրյա աշխատանքային այցով գտնվում է Երեւանում, ասել է, որ գնաճի դեմ պայքարի համար երկու երկրները կիրառում են հայտնի գործիքներ:
Վարչապետի խոսքերով, «գնաճը լուրջ մարտահրավեր է համաշխարհային տնտեսության համար, եւ դեռեւս չեն ստեղծվել նոր մեխանիզմներ դրա բացասական ազդեցությունը մեղմելու համար»:
ՀՀ վարչապետն ասել է, որ կառավարությունը որոշակի քայլեր է ձեռնարկում, ինչպիսին է, օրինակ, կենսաթոշակների եւ սոցիալական վճարումների բարձրացումը: Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ կառավարությունը մեկնարկել է գյուղի բնակչության անապահով շերտի աջակցությանն ուղղված գյուղատնտեսության սուբսիդավորման ծրագիրը:
Նիկա Գիլաուրին ասել է, որ նույնատիպ միջոցներ են ձեռնարկվում նաեւ Վրաստանում: Մասնավորապես, բնակչության որոշ շերտերի տրամադրվում են էլեկտրաէներգիայի եւ սննդամթերքի վաուչերներ:

В мире нет новых инструментов для борьбы с инфляцией, заявил Тигран Саргсян
Ереван/Медиамакс/. Инфляция не является армянским или грузинским феноменом, заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на совместной пресс-конференции со своим грузинским коллегой Никой Гилаури, находящимся с однодневным рабочим визитом в Ереване, Тигран Саргсян сказал, что для борьбы с инфляцией обе страны применяют известные инструменты.
По словам премьера, «инфляция - серьезный вызов для всей мировой экономики, и пока не придуманы новые механизмы для смягчения ее негативного воздействия».
Премьер-министр Армении сказал, что правительство принимает определенные меры, такие как повышение пенсий и социальных выплат. Тигран Саргсян напомнил, что правительство начало программу субсидирования сельского хозяйства, направленную на содействие необеспеченным слоям сельского населения.
Ника Гилаури сказал, что аналогичные меры принимают и в Грузии. В частности, некоторым слоям населения выделяются ваучеры на электроэнергию и продукты питания.