ԿԲ. Դրամավարկային քաղաքականության խստացումը չի հանգեցնի վարկավորման կտրուկ անկման
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանն այսօր ասել է, որ դրամավարկային քաղաքականության նախատեսվող խստացումը չի հանգեցնի վարկավորման կտրուկ անկման:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր ներկայացնելով 2011թ. առաջին եռամսյակի ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության ծրագիրը` Արթուր Ստեփանյանն ասել է, որ ընթացիկ տարում հնարավոր է վարկային տոկոսադրույքների որոշակի աճ, ինչը թույլ կտա մեղմել համախառն պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա: Միաժամանակ, նա վստահություն է հայտնել, որ վարկավորման բարձր տեմպը կպահպանվի, թեեւ կլինի ավելի զուսպ, քան նախորդ տարի:
«Ամբողջ երկրում սննդամթերքի գների թռիչքային աճը հատկապես ցավագին է արտահայտվում այն տնտեսությունների վրա, որոնք ավանդաբար աշխատում են ցածր ինֆլյացիոն միջավայրում, եւ որտեղ սպառողական զամբյուղում սննդամթերքն ունի տեսակարար մեծ կշիռ: Այդ տնտեսությունների թվում է նաեւ Հայաստանը»,- ասել է Արթուր Ստեփանյանը:
ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետն ասել է, որ առաջին կիսամյակում սպասվող 9.5% գնաճը պայմանավորված է համաշխարհային շուկաներում գների շարունակվող աճով, սակայն ԿԲ-ի եւ կառավարության համալիր միջոցառումները թույլ կտան կտրուկ կրճատել գնաճը տարվա երկրորդ կեսից` այն հասցնելով թիրախային մակարդակի:

ЦБ Армении: Ужесточение денежно-кредитной политики не приведет к резкому спаду кредитования
Ереван/Медиамакс/. Начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Степанян сказал сегодня, что планируемое ужесточение денежно-кредитной политики не приведет к резкому спаду кредитования.
Как сообщает Медиамакс, представляя сегодня программу денежно-кредитной политики ЦБ на I квартал 2011г., Артур Степанян сказал, что в текущем году возможен некоторый рост кредитных ставок, что позволит смягчить воздействие совокупного спроса на инфляцию. При этом он выразил уверенность, что высокие темпы кредитования сохранятся, хотя и будут более сдержанными, чем в прошлом году.
«Скачкообразный рост цен на продовольстие во всем мире особенно болезненно отражается на тех экономиках, которые традиционно работают в низкой инфляционной среде и где в потребительской корзине продовольствие имеет большой удельный вес. К этим экономикам относится и Армения», - сказал Артур Степанян.
Начальник управления денежно-кредитной политики ЦБ сказал, что ожидаемая в первом полугодии 9.5%-ная инфляция обусловлена продолжающимся ростом цен на мировых рынках, однако комплексные меры ЦБ и правительства позволят резко снизить инфляцию со второй половины года и довести ее до целевых пределов.