Կառավարությունը բավարարել է «Սպայկա» եւ «VKS Armenia» ընկերությունների հայտերը
Ինչպես կառավարության նիստում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, կառավարությունը հաստատել է «Սպայկա» ընկերության հայտը ավելացված արժեքի հարկի /ԱԱՀ/ վճարման եռամյա տարժամկետում տրամադրելու վերաբերյալ: Նախարարի խոսքերով, 2010թ. «Սպայկա» ընկերությունն ավարտել է թարմ մրգերի նախնական սառեցման եւ պահեստավորման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման ներդրումային ծրագրի առաջին փուլը: Արդյունքում «Սպայկա» ընկերությունը Հայաստանում ապահովել է շուրջ 207 նոր աշխատատեղ:
Տիգրան Դավթյանն ասել է, որ 2011թ. ընկերությունը կավարտի 22,8 մլրդ դրամ ծավալի ներդրումային ծրագիրը եւ կապահովի շուրջ 70 հազար տոննա գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանում ԱՊՀ եւ Եվրոպական Միության երկրներ: Ընկերությունը նախատեսում է ավելացնել աշխատատեղերի թիվը` հասցնելով այն 500-ի:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ «Սպայկա» ընկերության ծրագիրը զգալի խթան կհանդիսանա արտահանման եւ գյուղատնտեսության զարգացման համար:
Մեկ այլ որոշմամբ կառավարությունը բավարարել է «VKS Armenia» ՓԲԸ հայտը «ժամանակավոր ներկրում» մաքսային ռեժիմի արտոնյալ օգտագործման վերաբերյալ` 300 մլն դրամ ծավալի թեթեւ արդյունաբերական ապրանքատեսակների արտադրության սարքավորումների ներկրման նպատակով:
Էկոնոմիկայի նախարարը հայտնել է, որ ընկերությունը մտադիր է մեկ տարվա ընթացքում ապահովել շուրջ 335 նոր աշխատատեղ:

Правительство Армении удовлетворило заявки компаний «Спайка» и «VKS Armenia»
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня две программы, направленные на стимулирование экспорта.
Как сообщил на заседании правительства министр экономики Армении Тигран Давтян, правительство одобрило заявку компании «Спайка» о предоставлении трехлетней отсрочки на выплату налога на добавленную стоимость (НДС). По словам министра, в 2010 году компания «Спайка» завершила первый этап инвестиционной программы по созданию необходимых инфраструктур для предварительного охлаждения и складирования свежих фруктов. В результате, «Спайка» обеспечила 207 новых рабочих мест.
Тигран Давтян сказал, что в 2011 году компания завершит инвестиционную программу в размере 22.8 млрд. драмов и обеспечит порядка 70 тысяч тонн экспорта сельскохозяйственной продукции в страны СНГ и Европейского Союза. Компания планирует увеличить число рабочих мест до 500 человек.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян отметил, что программа компании «Спайка» станет существенным стимулом для развития сельского хозяйства и экспорта в Армении.
Другим решением правительство удовлетворило заявку ЗАО «VKS Armenia» на использование льготного таможенного режима «временный ввоз» для импорта оборудования для производства легкой промышленности на сумму в 300 млн драмов.
Министр экономики сообщил, что компания намерена обеспечить порядка 335 новых рабочих мест в течение года.