Հայաստանում ԱՊՊԱ պայմանագիր են ձեռք բերել վարորդների 65%-ը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօրվա դրությամբ ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության /ԱՊՊԱ/ ենթակա 430 հազար ավտոտրանսպորտային միջոցից ապահովագրված է 265 հազարը (65%):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում տեղեկացրել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգերի եւ ֆինանսական կայունության քաղաքականության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը: Նա հայտնել է, որ ամեն օր Հայաստանում կնքվում է 7-ից 10 հազ. ԱՊՊԱ պայմանագիր, «ինչը լավ ցուցանիշ է»:
Տարեսկզբից ապահովագրական ընկերությունների եւ Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կողմից արձանագրվել է շուրջ 700 ՃՏՊ, իսկ հատուցում ստանալու գրավոր հայտերի թիվը կազմել է 355:
«Այսօրվա դրությամբ վճարվել է 120 հատուցում, որոնց միջին գումարը կազմում է 140 հազար դրամ: Դրանք այն դեպքերն են, երբ ավտոմեքենաների սեփականատերերը համաձայնության են գալիս առանց ապահովագրական ընկերության ներկայացուցչին դեպքի վայր կանչելու»,- պարզաբանել է Վահե Վարդանյանը:
Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի տնօրեն Վահան Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ արձանագրվող ՃՏՊ-ների թիվը գտնվում է կանխատեսվող մակարդակում: «Ներկայումս ամեն օր արձանագրվող ՃՏՊ-ների միջին քանակը կազմում է 35, իսկ հատուցումների սակագների եւ ծավալների սահմանման հիմքում ընկած կանխատեսումները կազմում են օրական 45-50»,- ասել է Վահան Ավետիսյանը` նշելով, որ երբ Հայաստանում ավտոմեքենաների բոլոր սեփականատերերը ձեռք կբերեն ԱՊՊԱ պոլիսներ, նշված ցուցանիշը կհավասարվի կանխատեսվող մակարդակին:

Полисы ОСАГО в Армении приобрели 65% водителей
Ереван /Медиамакс/. По состоянию на сегодня из около 430 тысяч автотранспортных средств, подлежащих обязательному страхованию автогражданской ответственности (ОСАГО), застрахованными являются около 265 тыс (65%).
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сообщил начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности ЦБ Армении Ваге Варданян.
Он сообщил, что ежедневно в Армении заключается от 7 до 10 тыс договоров ОСАГО, «что является хорошим показателем».
С начала года страховыми компаниями и Бюро автострахователей Армении зафиксировано около 700 ДТП, а число фактических заявок на получение компенсаций составило 355.
«На сегодня выплачено 120 компенсаций, средний размер которых составляет 140 тысяч драмов. Это те случаи, когда автовладельцы приходят к соглашению без вызова на место происшествия представителя страховой компании», - пояснил Ваге Варданян.
Директор Бюро автострахователей Армении Ваган Аветисян сообщил, что число фиксируемых ДТП находится в пределах прогнозируемого уровня. «На данный момент среднее число фиксируемых ежедневно ДТП составляет 35, прогнозируемый же уровень, заложенный в основу составления тарифов и размеров компенсаций, составляет 45-50 в день», - сказал Ваган Аветисян, отметив при этом, что когда полисы ОСАГО приобретут все автовладельцы Армении, отмеченный показатель сравняется с прогнозируемым.