ԿԲ խորհուրդը անփոփոխ թողեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այօրվա նիստում ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%:
2010 թ. դեկտեմբերին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 1.8% գնաճ, որի արդյունքում 2010 թ. տարեկան գնաճը կազմել է 9.4%, այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ մամուլի ծառայությունում:
Խորհուրդը փաստեց, որ 12-ամսյա գնաճի բարձր մակարդակը շարունակում է պայմանավորվել գյուղատնտեսական եւ միջազգային շուկաներում պարենային ապրանքների գների աճով. պարենային ապրանքների գների աճի ընդհանուր նպաստումը տարեկան գնաճին կազմել է 7.5 տոկոսային կետ: Ընդ որում, մրգի, բանջարեղենի, մսամթերքի, կաթնամթերքի եւ ձվի գների աճի նպաստումը կազմել է 5.0 տոկոսային կետ, ներմուծված պարենային ապրանքներինը` շուրջ 2 տոկոսային կետ:
Խորհուրդը միակարծիք է, որ պահպանվում են միջազգային ապրանքային շուկաներից եկող գնաճային ճնշումները, որոնք շարունակաբար ուժգնանում են` պայմանավորված հիմնական միջազգային ապրանքային շուկաներում հիմնարարներից բխող լարվածության պահպանմամբ: Վերջինս, զուգակցվելով 2010 թ. գյուղատնտեսության ճյուղի զարգացումներով պայմանավորված գնաճային ճնշումներով, շարունակում է ձեւավորել երկրորդային ազդեցություններ եւ գնաճային սպասումներ: Այդուհանդերձ, խորհուրդը քիչ ռիսկային է համարում 2011 թ. ընթացքում գյուղատնտեսության ճյուղի նմանատիպ անկման արձանագրումը եւ դրանից բխող գնաճային ճնշումների ավելացումը:
Խորհուրդը միակարծիք է նաեւ, որ համախառն պահանջարկի դանդաղ տեմպերով վերականգնումը դեռեւս գնաճային ճնշումներ չի ստեղծում, սակայն նկարագրված զարգացումների շարունակման պարագայում պահպանվում են գնաճի` նպատակային միջակայքի վերին սահմանը գերազանցելու ռիսկերը:
Հաշվի առնելով համախառն պահանջարկի վրա դրամավարկային քաղաքականության ազդեցության լագերը, առաջարկի գործոնների ու դրանց երկրորդային ազդեցությունների դրսեւորումները եւ գյուղատնտեսության ճյուղի զարգացումների անորոշությունները, ԿԲ խորհուրդը դեռեւս հավանական է համարում դրամավարկային պայմանների խստացումը:

ЦБ Армении оставил ставку рефинансирования без изменений
Ереван /Медиамакс/Совет Центрального банка (ЦБ) Армении на сегодняшнем заседании принял решение оставить ставку рефинансирования на уровне 7,25%.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ, в декабре 2010 года по отношению к предыдущему месяцу была зафиксирована инфляция в размере 1.8%, в результате чего годовая инфляция в 2010 году составила 9.4%.
Совет ЦБ констатировал, что высокий уровень 12-месячной инфляции продолжает обуславливаться ростом цен на международном и армянском продовольственном рынках: доля роста цен на продовольствие в годовой инфляции составила 7.5 процентных пунктов, при этом 5 процентных пунктов обеспечил рост цен на фрукты, овощи, мясопродукты, яйца и молочные продукты, а 2 процентных пункта – рост цен на импортируемое продовольствие.
Совет ЦБ считает, что внешнее инфляционное давление постепенно усиливается,  что обусловлено сохранением напряженности на основных мировых проводольственных рынках, которое, наряду с развитиями в сельскохозяйственном секторе Армении в 2010г. (спад в секторе в январе-ноябре составил 14,5%), продолжает формировать инфляционные ожидания и вторичные эффекты на внутреннем рынке. Тем не менее, Совет ЦБ считает маловероятным повторение прошлогоднего сценария в сельскохозяйственном секторе Армении и обусловленный этим рост инфляционного давления.
Кроме того, по мнению членом совета ЦБ, медленное восстановление совокупного спроса еще не создает инфляционных давлений, но, тем не менее, сохраняются риски, что инфляция превысит верхнюю границу целевого коридора.
Совет ЦБ все еще считает вероятным ужесточение денежно-кредитной политики с учетом лагов воздействия денежно-кредитной политики на совокупный спрос, факторов предложения и проявлений их вторичных воздействий, а также неопределенности в сфере сельского хозяйства.