Հայաստանում ԱՊՊԱ պոլիսներ է ձեռք բերել վարորդների միայն 40%-ը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօրվա դրությամբ ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության /ԱՊՊԱ/ ենթակա շուրջ 430 հազար ավտոտրանսպորտային միջոցներից ապահովագրված են մոտ 170 հազարը (40%):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում տեղեկացրել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի քաղաքականության եւ ֆինանսական կայունության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը: Նա տեղեկացրել է, որ ապահովագրական ընկերություններն աշխատելու են նաեւ դեկտեմբերի 31-ին, իսկ նոր տարում նրանք աշխատանքը կսկսեն հունվար 3-ից:
Վահե Վարդանյանը հայտնել է, որ «ԱՊՊԱ-ի մասին օրենքի» ուժի մեջ մտնելը չի հետաձգվի, եւ հունվարի 10-ից սկսած ոստիկանությունը կտուգանի վկայագիրը չձեւակերպած բոլոր վարորդներին (տուգանքը` 50 հազ. դրամ):
Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի տնօրեն Վահան Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ բյուրոն հավատարմագրել է վնասը գնահատող 3 փորձագիտական կազմակերպություններ եւ 15 ֆիզիկական անձ փորձագետների, ինչպես նաեւ ՃՏՊ հետեւանքների հետազոտման 4 փորձագիտական կազմակերպություններ եւ 20 ֆիզիկական անձ փորձագետների:
Բյուրոն գրանցել է 9 համաձայնագիր ապահովագրական ընկերությունների եւ ավտոսպասարկման կենտրոնների միջեւ, ինչպես նաեւ կազմավորել է 10 մասնագետից բաղկացած բժշկական հանձնաժողով:
ՃՏՊ դեպքերում վարորդներին խորհուրդ է տրվում անհապաղ զանգահարել ապահովագրական ընկերություն եւ ավտոմեքենան չտեղափոխել առանց ոստիկանության համապատասխան հրահանգների:

Полисы ОСАГО в Армении приобрели лишь 40% водителей
Ереван/Медиамакс/. По состоянию на сегодняшний день из около 430 тысяч автотранспортных средств, подлежащих обязательному страхованию автогражданской ответственности (ОСАГО), застрахованными являются около 170 тыс (40%).
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сообщил начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности ЦБ Армении Ваге Варданян.
Он сообщил, что страховые компании будут работать и 31 декабря, а в новом году они начнут работать с 3 января.
Ваге Варданян сообщил, что вступление «Закона об ОСАГО» в силу не будет отложено и начиная с 10-го января полиция будет штрафовать всех водителей (размер штрафа - 50 тыс. драмов), не оформивших полис.
Директор Бюро автострахователей Армении Ваан Аветисян сообщил, что бюро аккредитовало 3 экспертных организаций и 15 физических лиц-экспертов, оценивающих ущерб, а также 4 экспертные организации и 20 физлиц-экспертов по исследованию причин ДТП.
Бюро также зарегистрировало 9 соглашений между страховыми компаниями и автосервисами, а также сформировало медицинскую комиссию, состоящую из 10 специалистов.
В случаях ДТП водителям рекомендуется сразу звонить в страховую компанию и не перемещать свой автомобиль без указания полиции.