Համահայկական բանկը գլխավորեց Վահրամ Ներսիսյանցը
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ նախօրեին համապատասխան որոշում է կայացվել Համահայկական բանկի խորհրդի առաջին նիստում, եւ այսօր Վահրամ Ներսիսյանցի հետ կստորագրվի պայմանագիր:
Մինչ Համահայկական բանկի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելը Վահրամ Ներսիսյանցը զբաղեցրել է ՀՀ նախագահի` տնտեսական հարցերով խորհրդականի պաշտոնը:
2009թ. նոյեմբերին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ Համահայկական բակը կսկսի ակտիվ գործունեություն ծավալել 2010թ., իսկ դրա բիզնես-պլանի մշակումը եւ ղեկավարի ընտրությունը հանձնարարվել է «հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններին»:
2009թ. մայիսին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն ասել էր, որ Համահայկական բանկը կդառնա «գլոբալ մանրածախ բանկ» եւ Հայաստանին թույլ կտա «հրաժեշտ տալ արտասահմանյան վարկերին»: Նա ասել էր, որ կառավարությունը ցանկանում է Հայաստան ուղղվող դրամական փոխանցումները վերածել կապիտալի, եւ այդ նպատակով կստեղծվի բանկ, որը մասնաճյուղեր կունենա ամբողջ աշխարհում: «Դա կլինի գլոբալ մանրածախ բանկ` ուղղված հայրենիքի սահմաններից դուրս ապրող հայերին»,- հայտարարել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը:
«Պատկերացրեք, եթե ողջ հայության գոնե 1%-ը նոր բանկում վարկային քարտ ձեւակերպի, դա այնքան գումար կբերի, որ մենք մեզ թույլ կտանք ընդմիշտ հրաժեշտ տալ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների վարկերին»,- նշել էր Ներսես Երիցյանը:
Նա տեղեկացրել էր, որ ՀՀ կառավարությունը Համահայկական բանկի կապիտալում ներդրել է $20 մլն եւ մտադիր է սփյուռքից ներգրավել եւս $80 մլն:
Ներսես Երիցյանը խոստովանել էր, որ համաշխարհային ճգնաժամի արդյունքում սփյուռքի մի շարք ներկայացուցիչներ սառեցրել են բանկի կապիտալում մասնակցելու իրենց որոշումները: «Սակայն մենք վստահ ենք, որ նրանք կվերադառնան, եւ մենք կիրագործենք բանկի ստեղծման մեր ծրագրերը»,- ընդգծել էր նախարարը:

Всеармянский банк возглавил Ваграм Нерсисянц
Как сообщает Медиамакс, премьер-министр Армении Тигран  Саргсян сообщил, что соответствующее решение было принято накануне на первом заседании Совета Всеармянского банка и сегодня с Ваграмом Нерсисянцем будет подписан контракт.
До избрания на пост председателя Всеармянского банка Ваграм Нерсисянц занимал пост советника президента Армении по экономическим вопросам.
В ноябре 2009 года премьер-министр Тигран Саргсян говорил, что Всеармянский банк начнет активную деятельность в 2010 году, а разработка его бизнес-плана и выбор управляющего поручены «авторитетным международным организациям».
В мае 2009 года министр экономики Нерсес Ерицян сказал, что Всеармянский банк станет «глобальным розничным банком» и позволит Армении «распрощаться с иностранными кредитами». Нерсес Ерицян говорил, что правительство хочет превратить денежные переводы в Армению в капитал и создаст для этого банк с филиалами по всему миру. «Это будет глобальный розничный банк, нацеленный на армян, живущих за пределами родины», - заявил министр экономики Армении.
«Представьте, если хотя бы 1% всех армян оформит в новом банке кредитную карточку, это принесет столько денег, что мы сможем позволить себе навсегда распрощаться с кредитами международных финансовых институтов», - говорил Нерсес Ерицян.
Он сообщал, что правительство Армении вложило в капитал Всеармянсого банка $20 млн и намерено привлечь еще $80 млн от Диаспоры.
Нерсес Ерицян признал, что вследствие мирового кризиса ряд представителей Диаспоры приостановили свои решения об участии в капитале банка. «Однако мы уверены, что они вернутся и мы реализуем наши планы по созданию банка», - подчеркивал министр.