“Հայաստանը օտարերկրյա ներդրման ամենահաջող փորձերից է Credit Agricole խմբի համար”
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը օտարերկրյա ներդրման ամենահաջող փորձերից է Credit Agricole խմբի համար, հայտարարել է «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» գլխավոր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը այսօր Երեւանում կայացած «Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները Հայաստանում» ֆորումում Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ եթե 2006թ. սեպտեմբերին «ԱԿԲԱ Բանկն» ուներ 12 մասնաճյուղ, 250 աշխատակից, $20 մլն կապիտալ, $70 մլն ակտիվներ եւ $1 մլն տարեկան շահույթ, ապա այսօր` բանկի կապիտալում Credit Agricole խմբի ընդգրկումից ընդամենը 4 տարի անց, «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկն» ունի արդեն 40 մասնաճյուղ, 900 աշխատակից, շուրջ $100 մլն կապիտալ, $0,5 մլրդ ակտիվներ, իսկ տարեկան շահույթը հասնում է $10 մլն-ի:
«Ակնհայտ է, որ մտնելով հայաստանյան բանկի կապիտալ` ներդրողը բավականին հաջող գործարք է կնքել: Կարող եմ ասել նույնիսկ, որ Հայաստանը Credit Agricole-ի համար դարձել է արտասահմանում ներդրման ամենահաջող փորձերից մեկը»,- ասել է Ստեփան Գիշյանը:
Նրա խոսքերով, առաջին պատճառը, որի համար արժե ներդնել Հայաստանում, լավ շահույթ ստանալու հնարավորություն է, քանի որ «ՀՀ տնտեսությունում կան բազմաթիվ նշաձողեր, որոնք դեռեւս զբաղեցված չեն, եւ եթե որեւէ ընկերություն իր երկրում լավ է մասնագիտացված որոշակի ոլորտում, նա կարող է գալ եւ հաջողությամբ աշխատել Հայաստանում»:
Խոսելով իշխանությունների հետ համագործակցության մասին` Ստեփան Գիշյանը ներկայացրել է Հայաստանում առաջին լիզինգային ընկերության` «ԱԿԲԱ-Լիզինգի» հիմնադրման փորձը, երբ ընկերության հիմնադիրները, հանդիպելով օրենսդրական խոչընդոտների, կառավարությանն են ներկայացրել իրենց առաջարկները, որոնք ընդունվել են համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների տեսքով:

“Армения – один из самых успешных опытов иностранного инвестирования для Группы Credit Agricole”
Ереван/Медиамакс/. Армения – один из самых успешных опытов иностранного инвестирования для Группы Credit Agricole, заявил генеральный директор «АКБА-Кредит Агрикол Банка» Степан Гишян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на форуме «Прямые иностранные инвестиции в Армении», Степан Гишян сказал, что если в сентябре 2006 года у «АКБА Банка» было 12 филиалов, 250 сотрудников, капитал в размере $20 млн, активы на сумму $70 млн и годовая прибыль в $1 млн, то сегодня, спустя всего 4 года после вхождения в капитал банка Группы Credit Agricole, у «АКБА-Кредит Агрикол Банка» уже 40 филиалов, 900 сотрудников, капитал в размере около $100 млн, активы на сумму $0,5 млрд, а годовая прибыль доходит до $10 млн.
«Очевидно, что войдя в капитал армянского банка, инвестор заключил довольно успешную сделку. Могу даже сказать, что Армения стала для Credit Agricole одним из самых успешных опытов инвестирования за рубежом»,- сказал Степан Гишян.
По его словам, первая причина, для чего следует инвестировать в Армении – возможность получить хорошую прибыль, поскольку «в экономике Армении есть много ниш, которые еще не заняты и, если какая-либо компания хорошо специализирована в определенной сфере в своей стране, она может придти и успешно работать в Армении».
Говоря о сотрудничестве с властями, Степан Гишян привел опыт основания первой в Армении  лизинговой компании «АКБА-Лизинг», когда учредители компании, встретившись с законодательными препятствиями, представили правительству свои предложения, которые были приняты в виде соответствующих законодательных изменений. --0--