2011թ. միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնող հայաստանյան տրանսպորտային միջոցները կհամալրվեն թվային տախոգրաֆներով
06.10.2010 | 12:46 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2011թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում նոր համակարգ, ըստ որի միջպետական բեռնափոխադրումներ իրականացնող բոլոր տրանսպորտային միջոցները պետք է կահավորված լինեն թվային տախոգրաֆներով, իսկ դրանց վարորդները ունենան թվային տախոգրաֆի քարտեր:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության մամուլի ծառայությունում, այդ մասին տեղական բեռնափոխադրող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է տրանսպորտի եւ կապի փոխնախարար Արտաշես Ավետիսյանը:
Նրա խոսքերով, թվային տախոգրաֆները կվերահսկեն վարորդների աշխատանքի ժամանակացույցը: Արտաշես Ավետիսյանը նկատել է, որ տախոգրաֆների տեղադրման անհարժեշտությունը բխում է «Միջազգային ավտոճանապարհային փոխադրումներ կատարող տրանսպորտային միջոցների անձնակազմի աշխատանքի մասին» համաձայնագրի պահանջներից, որին Հայաստանը միացել է 2006թ.: Փոխնախարարը հայտնել է նաեւ, որ համակարգի ներդրման նպատակով հայտարարվելու է միջազգային բաց մրցույթ:

В 2011 году осуществляющие межгосударственные грузоперевозки армянские транспортные средства будут оснащены цифровыми тахографами
06.10.2010 | 12:46 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. C 1 января 2011 года в Армении будет внедрена новая система, согласно которой все транспортные средства, осуществляющие межгосударственные грузоперевозки, должны быть оснащены цифровыми тахографами, а водители – иметь карты цифровых тахографов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе министерства транспорта и связи Армении, об этом на встрече с представителями местных компаний грузоперевозчиков заявил заместитель министра Арташес Аветисян.
По его словам, цифровые тахографы будут контролировать график работы водителей.
Арташес Аветисян заметил, что необходимость тахографов исходит из требований договора «О работе сотрудников транспортных средств, осуществляющих международные автоперевозки», к которому Армения присоединилась в 2006 году.
Замминистра сообщил также, что для внедрения данной системы будет объявлен международный открытый тендер.