10-15 տարվա ընթացքում ՀՀ վերականգնվող էներգետիկայի տեսակարար կշիռը նախատեսվում է հասցնել 10%-ի
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, շաբաթվա ընթացքում կքննարկվեն վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի համաշխարհային նվաճումները, Հայաստանում ոլորտի զարգացման հեռանկարները, նոր ներդրումային ծրագրերը, միջազգային ֆինանսական կառույցների եւ ՀՀ բանկերի կողմից վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրերը:
Ինչպես միջոցառման բացմանը նշել է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, վերականգնվող էներգետիկան ՀՀ էներգետիկ հատվածի կարեւորագույն բաղադրիչներից է, քանի որ թույլ է տալիս առավելապես բարձրացնել ՀՀ էներգետիկ անվտանգության մակարդակը:
«Ներկայումս Հայաստանում գործում են 124 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ 94 փոքր ՀԷԿ-եր, որոնք այս տարի կարտադրեն 385 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, ինչը կազմում է ՀՀ ընդհանուր պահանջարկի շուրջ 3%-ը»,- ասել է նախարարը` հավելելով, որ ներկայումս ընթանում է եւս 65 փոքր հիդրոէլեկտրակայանների շինարարություն:
Արմեն Մովսիսյանի խոսքերով, նախատեսվում է 10-15 տարվա ընթացքում ՀՀ էլեկտրաէներգիայի համախառն արտադրությունում փոքր ՀԷԿ-երի տեսակարար կշիռը բարձրացնել մինչեւ 7-8%, իսկ ողջ վերականգնվող էներգետիկայի մասնաբաժինը` մինչեւ 10%: «Ներդրումային հետաքրքրություն կա նաեւ հողմակայանների շինարարության ոլորտում»,- ասել է Արմեն Մովսիսյանը` նշելով, որ իտալական մի ընկերություն արդեն ստացել է Հայաստանում 20 ՄՎտ հզորությամբ հողմակայանի շինարարության լիցենզիա:
Շաբաթվա կազմակերպիչներն են ՀՀ վերականգնվող էներգետիկայի եւ էներգախնայողության հիմնադրամը եւ «Էքսպոմեդիա» կենտրոնը: Միջոցառումներն ընթանում են ՀՀ կառավարության, Համաշխարհային բանկի եւ Գլոբալ բնապահպանական հիմնադրամի աջակցությամբ:

В течение 10-15 лет удельный вес возобновляемой энергетики в Армения планируется довести до 10%
Как сообщает Медиамакс, в течение недели будут обсуждаться мировые достижения в области возобновляемой энергетики, перспективы развития данной сферы в Армении, новые инвестиционные проекты, программы по финансированию возобновляемой энергетики международными финансовыми структурами и местными банками.
Как отметил на открытии мероприятия министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, возобновляемая энергетика является одной из важнейших составляющих энергетического сектора Армении, поскольку позволяет максимально повысить уровень энергетической безопасности Армении.
«В настоящее время в Армении действуют 94 малых ГЭС совокупной мощностью в 124 МВт, которые произведут в этом году 385 млн кВт/ч электроэнергии, что составляет около 3% от общей потребности Армении»,- сказал министр, добавив, что в настоящее время идет строительство еще 65 малых гидроэлектростанций.
По словам Армена Мовсисяна, в течение 10-15 лет удельный вес малых ГЭС в совокупном производстве электроэнергии в Армении планируется повысить до 7-8%, а долю всей возобновляемой энергетики – до 10%. «Инвестиционный интерес присутствует также в области строительства ветряных электростанций»,- сказал Армен Мовсисян, отметив, что одна итальянская компания уже получила лицензию на строительство в Армении ветряной электростанци мощностью в 20 мВт.
Организаторами недели возобновляемой энергетики выступают Фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении и центр “Экспомедиа”. Мероприятия проходят при поддержке правительства Армении, Всемирного банка и Глобального экологического фонда.