2010թ. հունվար-օգոստոսին ՀՀ պետբյուջեի եկամուտներն աճել են 21,2%-ով
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2010թ. հունվար-օգոստոսին ՀՀ պետբյուջեի եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 21,2%-ով` կազմելով 503,3 մլրդ դրամ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունում, 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 7,1%-ով` կազմելով 529,8 մլրդ դրամ:
Պետական բյուջեի եկամուտներն ու ծախսերը ապահովել են կառավարության կողմից 2010թ. առաջին 3 եռամսյակների համար հաստատված ծրագրի, համապատասխանաբար, 97,5% եւ 83,2%-ը:
Պետբյուջեի եկամուտների 92.5%-ը ձեւավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի եւ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների հաշվին: Բյուջեի ծախսային մասի աճը, ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության համաձայն, հիմնականում պայմանավորված է պետական պարտքի սպասարկման եւ դրամաշնորհների ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաեւ ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ:
2010թ. ՀՀ պետական բյուջեի պակասուրդը կազմել է 26,5 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվելով 66,5%-ով:

В январе-августе 2010 года доходы госбюджета Армении увеличились на 21,2%
Ереван/Медиамакс/. В январе-августе 2010 года доходы госбюджета Армении увеличились по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом на 21,2%, составив 503,3 млрд. драмов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе министерства финансов Армении, расходная часть госбюджета увеличилась по сравнению с тем же периодом 2009 года на 7,1%, составив 529,8 млрд. драмов.
Доходная и расходная части госбюджета обеспечили соответственно 97,5% и 83,2% утвержденной правительством программы госбюджета на первые три квартала 2010 года.
92,5% доходов госбюджета сформировано за счет налоговых поступлений, государственных пошлин и обязательных социальных выплат. Рост расходной части госбюджета, согласно сообщению, главным образом обусловлен обслуживанием государственного долга, увеличением расходов в связи с грантами, а также сокращением поступлений в связи с отчуждением нефинансовых активов.
Дефицит госбюджета Армении в январе-августе 2010 года составил 26,5 млрд. драмов, сократившись по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом на 66,5%.